Hamilelik Hormon Testi Olarak Bilinen Beta HCG Testi ve Test Sonuçlarının Analizi

İnsan koryonik gonadotropin hormonu (daha çok HCG olarak bilinmektedir) hamilelik sırasında üretilir.Plasentada oluşan hücreler tarafından yapılır uterus duvarına bağlanarak yumurtayı besler. Beta HCG testi sonucu yüksek değerler hamileliğe işrat eder.

Beta hCG Testi Ne Demektir?

Bir idrar testi ile kan gebelik testinin sonuçları hassaslık açısından farklıdır.

Fark testin hassaslığıdır, yani HCG seviyesinin gerçekten algılanması için ne kadar yüksek olması gerektiği konusunun zaman zaman değişiklik gösterdiğidir. Evde yapılır ise bir gebelik testinde rutin olarak tespit edilen en düşük seviye 20-30 mIU / ml arasında değişir. Bu seviyeler hamilelikte oldukça erken düzeyleri işaret ettiğinden bu tespit seviyesinin üzerinde olması anlamlı demektir.

Öte yandan kan testi yapılır ise daha doğru sonuç alınır. Kan ile yapılır ise beta hCg testleri hCG\’yi 5 mIU / ml kadar düşük hassasiyetle tespit edebilir.

Değerler Ne Olmalıdır?

Beta hCG kan gebelik testi için “normal” aralıklar aşağıdaki tabloda gösterildiği değer aralıklarında olmalıdır.

Son adetten sonraki hafta sayısı mIU/ml cinsinden beta hCG değerleri
3 5 -50
4 3 – 426
5 19 – 7,340
6 1,080 – 56,500
7 – 8 7,650 – 229,000
9 – 12 25,700 – 288,000
13 – 16 13,300 – 254,000
17 – 24 4,060 – 165,400
25 – 40 3,640 – 117,000

Hangi Hızla Değişir?

Cevaplanması gereken en zor soru, bu sonuçları değiştirecek hızdır. Ortak bir kural olan ortalama iki günde iki katına çıkmasıdır. Ancak bunların gerçek vakalardan alınan örneklere ait incelemeler sonucu ortaya konmuş olduğunu unutmayın. Bu sayıları takip edildiği zaman içerisinde, şekilde gösterilen gibi eğriler kullanılmalıdır. Eğrinin sadece gerçekten anormal kısımları %2,5 ‘luk alt ve üst kısımlardır. Bu iki nokta arasındaki diğer tüm değerler normal kabul edilirler.

Ayrıca, gebelik ilerledikçe, katlama süresi de zaman ile değişir, dolayısıyla ilerleyen süreçte artışın zaman ile yavaşlamasını bekleyebilirsiniz.

Test ile İlgili Genel Sık Sorulan Sorular

Düşük hCG düzeyi Ne Anlama Gelir?

Hamileliğin tarihsel olarak yanlış hesaplanması Olası düşük veya bulutlanmış yumurta Ektopik gebelik Yüksek HCG Seviyesi Ne Anlama Gelebilir?

Yüksek beta hCG seviyesi, aynı zamanda birçok şey anlamına gelebilir ve seviyedeki değişiklikleri değerlendirmek için 48-72 saat içinde yeniden yapılır

Yüksek hCG düzeyi ne anlama gelir?

Potansiyel bir sorun belirtisi göstermediğiniz sürece doktorlarınızın hormon düzeylerini düzenli olarak kontrol etmesi yaygın değildir.

Bir sağlık hizmeti sunucusu, kanama geçiriyorsanız, şiddetli kramp sıkıştığınızda veya düşük yapma geçmişiniz varsa düzeylerini tekrar kontrol yapılır.

Gebelik Kaybı Sonrası HCG seviyelerinde durum nedir?

Çoğu kadın, gebelik kaybı oluştuktan yaklaşık 4-6 hafta sonra düzeylerinin gebe kalmayan biri ile aynı değerlere dönmesini bekleyebilir.

Bu, kaybın nasıl gerçekleştiğine göre ve kaybın gerçekleştiği zamanki seviyelere göre farklılık gösterebilir.

Sağlık kurumları genellikle hormon seviyelerini <5.0’a geri dönmesini sağlamak için gebelik kaybından sonra test etmeye devam etmelidir.

Seviyelerimin yüksek çıkması başka bir sebebe bağlanabilir mi?

Olumlu bir test sonucu elde ederseniz, muhtemelen hamile kalırsınız. Yanlış sonuçları almak nadir görülür. Bununla birlikte, bazı kanser türleri ve erken düşük olması gibi yanlış sonuçları almaya neden olabilecek bazı durumlar vardır. Bazı antikorlar ayrıca test sonuçları üzerinde etkindir.

HCG içeren ilaçlar hCG düzeylerini de etkileyebilir mi?

Bu tür etki gösteren ilaçlar genellikle doğurganlık tedavisinde kullanılanlardır ve sağlık uzmanınız bir testi nasıl etkileyebilecekleri konusunda size bilgi vermelidir.