CA 125 Hormonu Testi Nedir? Normal Değerleri Nedir? Nasıl Yapılır?

Diğer bir deyiş ile kanser antijeni 125 hormonu yumurtalıklarda var olan kanser hücrelerinin durumunu, iyileşiğ iyileşmediğini inceler. Kanserli hücresi iyileşen kişilerinde belirli dönemlerde bu testi yaptırmaları gerekmektedir.

CA 125 Testi Nedir?

Bu hormonu testi adını  “kanser antijeni 125” sözcüklerinden almıştır. Kısaltılması ile CA 125 denilmiştir. Yumurtalıklarından ve rahim kanseri hastalığının tedavisini gören hastalarda tümör olup olmadığını tespit etme ve ona göre tedavi uygulama amacı ile kullanılmakta olan bir yöntemdir. Düzenli aralıklar ile, devamlı olarak yaptırmaları gerekmektedir. ca 125 testi sayesinde kişilerin vücudundaki kanser boyutunun ne derecede olduğunun saptanmasınabilir.

Nedir sorusuna verilebilecek en sade ve anlaşılır yanıt; kanserli hücrelerin saptanması için kullanılır olacaktır.

Bu hormonu testinin esas kullanım amacı, yumurtalıklarda oluşan kanserli hücrelerin ne durumda olduğunun saptanmasıdır. Hangi boyutlara geldiğini, iyiye gidip gitmediğini bu ca 125 testi sayesinde öğreniriz. Tedavi aşamasının sonlarına gelindiğinde, hastalığın yeniden nüksetmesi riskinin yüzde kaç olduğu gibi soru işaretlerinin de giderilmesi bu test sayesinde olabilmektedir. Kişi iyileşse dahi doktorun öngördüğü aralıklar ile ve düzenli aralıklar ile bu testi yaptırmalıdır. Bu test yumurtalıklarda oluşmuş olan kanserli dokuların çeşidinin hangi boyutlarda ilerlemiş olduğunun saptanması yönünden ya da bu kanser türünün hangi ölçüde, hangi oranlarda iyileşme eğilimi gösterdiğini görebileceğimiz bir testtir. Birden çok testten çok daha net ve kesin sonuçlar verdiği için doktorlar ve hastalar tarafından en çok tercih edilen yumurtalık kanseri için yapılmakta olan bir testtir.

Buna ek olarak kadınlarda gebe kalma durumlarında ve adet döngüleri sırasında endometriyoz ve pelvisin enfeksiyonlu bir durumda olması vs gibi birden çok normal hormon ca 125 oranları artış gösterebildiği için kişilerin zihninde “bu test güvenli mi?” gibi bir soru belirmektedir. İltihap oluşmasından dolayı genel algı bu testin güvenli olmadığı ve yaptırılmaması gerektiğidir.

Fakat yan etkileri olsa dahi, kanserli dokuların en iyi saptandığı testlerden birisi olduğu için ca 125 hormonu testi en çok tercih edilmekte olan nedir 19 testleri arasında gelmektedir.

Ca 125 Testi Nasıl Yapılır?

  • Bu test sıradan olarak, bu işte eğitim almış herhangi bir sağlık bakım uzmanları eşliğinde, steril ve klinik denilebilecek bir mekanda yapılmaktadır.
  • Bu test için öncelikli olarak toplar damardan alınan bir kan örneği gerekmektedir.
  • Verilmiş olan kan bir tüp içerisine konulur.
  • Analiz edilmek üzere test edileceği lavoratuvara yollanır.
  • İncelemesi bittikten sonra test sonucu doktorunuza gönderilir.

Bu test yapılır iken herhangi bir risk bulunmamaktadır. Diğer tüm kan alma işlemleri kadar riskler taşır. Yani bu risk son derecede düşük bir risktir. Sonuçlarda bulunmakta olan değerler yapıldığı merkezlere ve kullandıkları ölçüm oranlarına göre ufak değişiklikler gösterebilmektedir. Normal değerleri içerisinde çıkmaması durumunda doktorunuz size uygun tedaviyi reçete edecektir.

Normal Değerleri Nelerdir?

Hormonu normal değerleri:

125 düzeyi 35 U / mL oranlarından düşük ya da yüksek olmamalıdır.