Anti Müllerian Hormonu Normal Değerleri Nedir? Testi Neden Yapılır?

AMH normal değeri erkek ve kadın vücutlarında bulunmakta olan glikoprotein yapılı bir maddedir. Transforming growth β (TGF-β) ailesinin bir diğer üyesi olarak da kabul eilmektedir.

Anti Müllerian Hormonu

AMH normal değeri erkek ve kadın vücutlarında bulunmakta olan glikoprotein yapılı bir maddedir. Transforming growth β (TGF-β) ailesinin bir diğer üyesi olarak da kabul eilmektedir. Birden çok özelliği olduğu halde, en mühim özelliği cinsiyeti farklılaştırmasıdır. İsmini de bu niteliğinden ötürü almıştır.

“Anti- mullerian ” sözcüğünün sonuçları referans anlamı sözlükte: muller karşıtı olarak görülmektedir. Müller kanalı yani diğer ismi ile paramezonefrik kanal anne karnındaki dişi fetuslarda tüp, rahim ve vajinanın ortaya çıkmasını sağlayan, yardımcı bir kanaldır. Hamilelik ve döllenme esnasında meydana geldikten sonra, fetus bir erkek bebek olur nedir nedir ise, testislerinden anti müllerian hormonu salgılanarak değeri bu kanalın gelişmesine engel teşkil eder. Kısa bir şekilde ifade etmek gerekir ise; erkek bebeklerin anne rahminde gelişimi aşamasında rahim, yumurtalık ve tüp vs gibi dişilik organlarının oluşmaması bu müllerian normal değerleri sayesinde olur. Bu hormon diğer bir yandan Müllerian inhibiting substance ( MIS ) veya Müllerian inhibiting Factor ( MIF ) değeri sonuçları olarak da isimkendirilir.

AMH anne rahminde gelişim aşamasında olan bir erkek bebeğin nasıl büyüme süreci içinde testis dokularında bulunmakta olan sertoli hücreleri nedir sayesinde salınır. Müller kanalının gelişip kadınsı organların oluşmasına engel olur.

Anne rahminde büyüyen bir bebeğin dişi olması durumlarında ise, testis organı olmaz ve bu sebepten ötürü, AMH salgılanamaz. Buna istinaeden müller kanalı ( rahim ağzı, vajinanın üst bölgesi, tüp ) oluşur.

AMH Normal Değerleri Kaç Olmalı?

Kaç olmalı gerektiği sorusunun cevabı, kişinin yaşına ve cinsiyetine göre değişiklik göstermektedir. Devlet hastanesinde bu test seviyesi ücretsizdir.  Özel hastanelerde ise, sosyal sigortalar ile yapılan anlaşmalara göre fiyat aralığı seviyesi değişiklik göstermektedir. Tedavisi ilaç kontrolü ile bir kaç ay sürer.

Fakat tedavi edilmediği müddetçe ileriki dönemler için ciddi sorunlar ortaya çıkartabilir. AMH hormonu kadınların hamile kalabilmeleri açısından son derecede mühim bir hormondur. Düşüklüğü ya da yüksekliği durumlarında diğer hormonların işleyişini de sekteye uğratabileceğinden tedavisinin aksatılmaması önemlidir.

Bu testi yaptıranlar değeri nasıl olması gerektiğini bilemeyecekelri için mutlaka bir doktora danışmalılar. Değerleri aralığı aşağıda yazan şekilde olmalıdır. Nerede nerede yapılacağı ise kişinin kendi isteğine kalan bir durumdur.

Yetişkin olanlarda 1 ila 3 ng / dl arasında olmalıdır.

AMH kadınlarda regli ve hamile kalma döngüsü aşamasında ve farklı farklı sikluslar içerisinde herhangi bir farklılık sergilemez. Kısaca ifade etmek gerekir ise; regli döngüsünün hangi günü bu test yapılır ise yapılsın, ortalama olarak aynı değerleri verir. Bir kaç küçük sapma dışında sonuç aynıdır. Normal değerleri yukarıda verilmiş olanlardır. Normal değerleri dışında bir sonuç çıkıyor ise derhal doktorunuza danışınız. Düzenli ilaç tedavisi sonrasında normal değeri tekrar dönecektir. Kadınlık hormonlarının bir çoğu adet döneminin üçüncü günü yapılmaktadır. En doğru ve normal sonuçları o gün verir. Fakat Anti mullerian testinde böyle bir zorunluluk yoktur. Amh değerleri testi, öbür kan testleri ile aynı şekilde alınır. Toplar damardan bir tüp kan alınır ve aynı gün içerisinde sonucu belli olur. Sonucu doktorunuzun bilgisayarından da görebilirsiniz.

Doktorunuzun yazdığı reçete dışına çıkmamanız gerekmektedir. Tavsiye üzerine ilaç kullanımları hormon dengelerini daha da kötü yapabilmektedir. Bu yüzden dışarıdan söylenilen ilaçlara kulak asmayıp doktorunuzun önerisinden çıkmamak en iyisidir. Bu hormon kadınlarda hamile kalma, adet dönemi düzeni gibi mühim fizyolojik aktiviteleri düzenlediği için nedir, doğru bir şekilde tedavi edilmesi son deredece mühimdir. Fiyatı değişir.

AMH Testi Ne İçin Yapılır?

  • Yumurtalık hacmi ( Over rezervi ) nasıl değerlendirmek için
  • Erken dönemde girilen menopoz ve normal dönem menopoz teşhisinde
  • Bir kadının hangi yaş aralığında menopoza nasıl girileceğinin ortalama olarak tespit edilmesinde
  • Kişinin yumurtalıklar ile ilgili bir sıkıntıdan ötürü ameliyat olmasının ardından, yumurtalıklarının ne durumda olduğunu saptamada
  • Kemoterapi veya radyoterapi tedavisinden sonra over hasarının saptanması amacıyla
  • Teşhis etmede gecikmiş ya da erken puberte teşhisinde
  • Kısırlık teşhis ve tedavisinde OHSS oluşması riskini önceden saptamak amacı ile
  • Granülosa hücreli over tümörlerini teşhisinde ve seviyesi nükslerin saptanmasında