AMH Hormon Testi, AMH’nin Önemi Nedir ve Ne Amaçla Yapılmaktadır?

AMH sadece küçük yumurtalık foliküllerinde üretildiğinden, bu maddenin kan seviyeleri, kadınlarda büyümekte olan follikül havuzunun boyutunu ölçmeye çalışmak için kullanılmış ve sonuç olarak doğurganlık kapasitesinin tespitinde değerlendirilmektedir.

AMH Hormonu Testi Nedir?

Anti-Müllerian hormonu (AMH) rutin olarak düzenlenmiş bir test değildir, ancak belirli durumlarda yararlı olabilir.

AMH hormonu üreme organları tarafından üretilen bir hormondur. Rolü ve normalde mevcut miktarı cinsiyete ve yaşa göre değişir.

Doğum ihtimali taşıyan kadınlar, östradiol ve FSH gibi diğer hormon testleri ile birlikte, kalan gebelik süresini (yumurtalık rezervi) tahmin eden bir Anti-Müllerian hormonu testine sahip olabilirler. Bu testler, yumurtalık fonksiyonunun değerlendirilmesinde ve muhtemelen menopoz başlangıcının tahmininde de yararlıdır.

Anti-Müllerian hormonu, bazen in vitro fertilizasyon (IVF) gibi yardımcı üreme prosedürlerine tabi olacak bir kadın için istenebilir. Düşük bir AMH seviyesi kötü yumurtalık tepkisini yansıtır ve yumurtalık stimülasyonundan sonra yumurta sayısının azalacağını gösterir. Bu amaçla, genellikle diğer hormon testleri ve transvaginal ultrason ( follikül sayısını saymak için) ile birlikte sipariş verilir.

Bir polikistik over sendromu durmunun varlığını değerlendirmek için de bir AMH testi kullanılabilir.

AMH Ve Doğurganlık İçin Önemi Nedir?

Anti-Müllerian Hormon, yumurtalık hücrelerinde üretilen bir protein hormonudur. AMH seviyenizi anlamak yumurtalık yumurta rezervini ve doğurganlık potansiyelinizi değerlendirmede yardımcı olabilir.

AMH düzeyleri yaşlı kadınlarda (özellikle 40 yaşın üstünde) ve Polikistik Ovaryum (PCO) veya Polikistik Over Sendromu (PCOS) olan kadınlarda doğal olarak daha düşük düzeydedir.

Düşük Değerlerin Anlamı Nedir?

Çok düşük Anti-Müllerian hormonu düzeylerine sahipseniz, geleneksel, uyarılmış IVF\’de bulunan ilaçlara kötü yanıt verebilirsiniz. Bununla birlikte, Doğal / Modifiye Doğal IVF tedavisi alternatif olarak kullanılabilir.

Kadının yumurtladığı sürece AMH seviyeleri düşükse, kadınların kendi yumurtalarını kullanarak bebeğe kavuşmalarını sağlamak için öncülük edilen Doğal ve Modifiye Doğal IVF tedavilerinden destek alabilirler. Doğal IVF hiçbir uyarıcı ilaç içermediğinden doğal bir çözüm olarak değerlendirilebilir.

Eğer yumurtalık stimülasyonu gerekiyorsa, Modifiye Doğal IVF, uyarıcı ilaçların günlük dozlarını minimuma indirir. Uyarıcı ilaçların ve protokolün günlük dozu, kandaki AMH seviyesine bağlı olarak ayarlanabilir.

AMH düzeyleri düşük kadınlara verilen ilaç sayısının azaltılması, yüksek düzeyde uyarıcı ilaçların potansiyel olarak ölümcül bir yan etkisi olan Yumurtalık Hiper Uyarım Sendromu (OHSS) riskini azaltabilir.

AMH Testi Yapan Devlet Hastaneleri ve Fiyatlandırma

Hangi tedavi türünün sizin için uygun olabileceğini tartışmak veya Anti-Müllerian hormonu düzeylerinizi test etmek için özel hastanelerden ya da devlet hastanelerinin araştırma hastanesi ollrak hizmet veren hastanelerine başvurabilirsiniz. Doğal durumlarda zorunlu görülmediği için ilave ücretlendirmeye tabi tutulduğundan genel oalrak özel hastanelerde fiyat 100 tl nin üzerinde olsa da devlet hastanelerinde 50 tl civarına yapıtırılabilmektedir.

AMH düzeylerini anlama

AMH\’nin yorumlanması, doğurganlık seviyelerinin açıklanmasında yardımcı olan bir unsurdur.

Yumurtalık verimlilik potansiyeli 2. nesil testi (TDL) başına değerler
Optimal doğurganlık 40.04-67.9pmol / l
Verimli doğurganlık 21.98-40.03pmol / l
Düşük doğurganlık 3.08-21.97pmol / l
Çok düşük / algılanmaz 0.0-3.07pmol / l

Anti-Müllerian hormonu sonucu düşük çıkıyor ve doğurganlığınız üzerindeki etkileri konusunda endişeleniyorsanız, bu endişeleri ilgili doğum uzmanı doktorla tartışmak  ve bilgi almak önemlidir.

Anti-Müllerian hormonu, adet döngüsünde, döngü boyunca stabil olduğu için, herhangi bir zamanda ölçülebilir. Yumurtalık rezervi için bir işarettir ve bir kan testi ile değerlendirilir.

Doğru değerlendirme için AMH testleri, antral follikül sayımı – AFC (her iki yumurtalıkta küçük folikül sayısı) ile birleştirilmelidir. AFC, uzman doğurganlık (transvajina