Mutluluk Hormonu İnsanlar Üzerinde Ne Gibi Etkilere Sahiptir?

Mutluluk hormonu beyinde yer alan hücrelerin kimyasal anlamdaki ilişkileri destekleyen bir etkiye sahiptir. Etki sayesinde insanlar daha mutludur.

Mutluluk Hormonu Nedir Ve Nasıl Çalışır?

Mutluluk Hormonu

Beyinde bulunan hücreler arasındaki kimyasal olan iletişim oluşmasını sağlayan hormona mutluluk hormonu ismi verilir. Mutluluk hormonunun diğer adı serotonin hormonu olarak da bilinmektedir. Mutluluk hormonunun diğer adı da bazı kişiler tarafından büyüme hormonu olarak telafuz edilmektedir. Vücuttaki serotonin hormonu yeterli düzeyde olmadığı zaman cinsel ilişkilerde, sosyal ilişkiler, uykuda, insanların ruh halinde, iştahta olumsuz yönde etkiler oluşur. Serotonin hormonun eksikliği sonucunda duygusal anlamda çöküşler başlar ve depresyon ile sonuçlanan etkiler oluşmaya başlar. Bundan kaynaklı olarak birçok kişi vücuttaki hormon düzeyini arttırmak adına ve beyinde bulunan salgıyı çoğaltmak adına anti depresyon hapı ve anksiyete ilaçları kullanmaktadır. Bu ilaçlar kullanıldığında beyinde bulunan mutluluk hormonu emilimin önüne geçilir ve vücutta daha çok kalması sağlanabilir.

Depresyonda olan hastalarda bu hormon ile alakalı olarak eksikliklerin olduğunu göstermiştir. Beyinde salgılanması yapılan hormonları en doğru şekilde desteklemek gerekmektedir. Hormonları en doğru şekilde salgılandığı zaman ve eksikliği ile alakalı sorunlar oluşmadığı zaman beyinde en doğru komutlar oluşmaya başlar. Bu sayede huzurlu ve daha mutlu bir yaşam süreci oluşur.

Özellikle serotonin hormonları hamilelikte salgılanması gerekir. Hamilelikte salgılanan serotonin hormonları bebeğinde mutlu olmasına olanak sağlayacaktır.

Mutluluk Hormonları İlaçları Nelerdir?

Mutluluk hormonunun ve ilaçlarının adı nedir, serotonin hormonları hapı genelde yani depresyon ilaçları genelde insanlar tarafından yanlış kullanılmaktadır.

Morali bozuk olan ve yaşamında sorunları olan birçok kişi doktora danışmadan mutluluk hormonları eksikliği konusunda kendileri seçim yapmaktadır. Bu tarz ilaçların beyinde ve vücuttaki en doğru şekilde salgılanması adına mutlaka doktor tarafından verilmelidir. Kullanılacak olan ve serotin içeren ilaçların vücuttaki faydası için doktorun söyledi gibi kullanılması ve doz alımı ile alakalı olarak dikkatli olunması gerekmektedir. Serotonin eksikliği ile alakalı olan ilaçların beyinde daha iyi şekilde algılanabilmesi için sabahları içilmesi daha uygundur.

Eksikliği ile alakalı sorunların ortadan kaldırılması için zamanından ilaç içmek ve düzenli şekilde dozları almak gerekir. İlk dönemler ilaçların etki göstermemesinden kaynaklı olarak hastalar üstünde ilaçlar konusunda caydırıcı olan etkiler oluşabilir ama birkaç hafta sonrasında olumlu etkilerin oluştuğu gözlemlenmiştir. İlk etkinin nasıl olduğunu düşünüp olumlu sonuçlar alan kişilerin ilacı bırakmaması gerekir. serotonin içeren ilaçların nasıl ve ne kadar kullanılacağı tamamen doktor tarafından belirlenir.

Hatta bazı kişilerin bu ilaçları aylarca kullanması gerekebilir. Eksikliği konusunda faydalı olmak adına nasıl kullanılacağı mutlaka ciddiye alınmalıdır.

Mutluluk Hormonun İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Hormonun insan vücudundaki etkisinin nasıl olduğu konusunda uzmanlardan yardım almak mümkündür. Bu bilgileri ve eksikliği konusunda nasıl etkiler oluşacağı sorularına en doğru cevabı onlar verecektir. Serotine etki eden unsurlar içinde sigara yer almaktadır.

Fazla düzeyde alkol ve sigara kullanımı mutluluk hormonu konusunda olumsuz etkilere sahip olabilir. Ayriyeten sigara kullanımı ile mutluluk hormonu düzeyinde düşüşler yaşanır ve yorgunluk ile açlık konusunda olumsuz sonuçların doğmasına sebep olur. Kilo verenin yollarını arayan kişilerin bu hormon ile alakalı konulara dikkat etmesi gerekir. Bu konuda yapılmış olan araştırmalar yemek yeme alışkanlıkları üzerinde etkili olduğunu ve tokluk hissi yarattığı ortaya çıkmıştır. Beyinden salgılanacak olan hormonun tokluk hissi yarattığı ve kişilerde yeme hissini azalttığı ortaya çıkan sonuçlar arasındadır. Kullanılacak olan mutluluk hormonu yorgunluğu siler kiloyu azaltır. Özellikle doktorlar tarafından verilen diyet programında bu salgının değerlerine dikkat edilir.

Diyetisyenlerde bu değerleri arttıracak olan besinlerin tüketilmesini kişilerden ister. Unutulmamalıdır, mutluluk hormonu yorgunluğu siler kiloyu azaltır.