Endorfin Hormonu Nedir, Hangi Durumlarda Salgılanır ve Faydaları

Endorfin hormonu insan vücudunda oluşan ağrıların ve acıların olduğu zamanlarda salgılanmaktadır. Özellikle doğum esnasında salgılanan bir hormondur.

Endorfin Hormonu Nedir, Nasıl Sağlanır?

Endorfin hormonu insan vücudunda oluşan ağrılar ve acıların oluştuğu zaman salgılanan bir hormondur. Acıların ve ağrıların bastırılması konusunda hormonun önemli görevleri bulunur. Hormon sadece yaralanmalar sonucunda oluşan sorunlarda değil vücutta var olan sancılar ve diğer ağrılarda işe yarar.

İnsanların vücudunda oluşan yaralanmalar ve ağrılar sonucunda vücut hassaslaşır ve sinir ile alakalı olan sınır seviyesinde artış sağlanır. Bundan kaynaklı olarak da insanlar ağrıların ve acıların azalmasını isterler. Hormon en çok ve en sık şekilde ciddi düzeyde oluşan yaralanmalar sonucunda salgılanır. Bu tarz durumlarda insanlar hormonun verdiği etki ile fark etmeseler bile rahatlama yaşarlar. Hormonda morfin etkisi bulunur. Bu etki sayesinde insan vücudunda aşırı düzeyde rahatlama ve ağrıları azaltıcı bir etki bulunur.

Bunun içinde endorfin hormonunda da aynı etki bulunur. Endorfin mutluluk hormonu endorfin salgısını arttırır ve bu hormon beyinde üretilmektedir. Morfinin dış etkenler ile vücuda alınması ve kimyasal destekler ile enjekte edilen imkânı bulunmaz. Morfin endorfin ile aynı etkilere sahip özellikleri ile bilinir. Endorfin hormonu morfinden daha kuvvetli bir hormondur.

Hormon Nasıl Arttırılır, Hangi Yiyecekler Bulunur?

Acı; acı çekilen her türlü sorunda endorfin hormonu salgılanmaya başlar.  Özellikle vücut doğum esnasında bu hormonun salgılamasını yapmazsa daha büyük ağrılar ile karşılaşılmaktadır.

Cinsel ilişki; hormonun en güzel kaynağı cinsel ilişkidir. İlişkinin başlamasından bitimine kadar nörotransmiterlerin salgılanması yapılır. Devam eden cinsel ilişik de orgazm bu hormon ile alakalıdır. Sadece bu hormon bulunmaz oksitosin hormonu bulunur.

Egzersiz; vücutta hormonun salgılanması demek egzersiz demektir. Özellikle aerobik egzersizleri, koşmak, yüzmek ve yürümek değerlerini arttırır.

Yiyecekler; yiyecekler de endorfini hormonu bulunmaktadır. Yiyeceklerin vücutta parçalanmaya başlaması ile salgılanmaya da başlar. Bu hormonun değerlerini yükseltmek için C ve B vitaminlerinin yanı sıra çinko ve demirinden yeterli düzeyde alınması gerekmektedir. Endorfin hormonu nelerde bulunur ve nasıl işe yarar konusunda çikolata, muz, makarna, üzüm, dondurma ve çilekte bulunmaktadır. Bu yiyeceklerde aşk konusunda işe yaramaktadır. Mutluluk veren yiyecekler aşk anlamında iki kişiye de huzur verir. Baharatlı yiyeceklerden hoşlanan kişilerde kırmızıbiberi tercih edebilir. Kırmızıbiberin oluşturduğu yanma hissini vücut tahmin etmediğinden dolayı koruma amaçlı hormonu salgılamaya başlar. Endorfin hormonu aşk konusunda cinsel açıdan da faydalar sağlamaktadır.

Beta Endorfin

Morfin benzeri olan etkilere sahip doğal ağrı kesicidir. Bu hormon ağrı kesicilerde olduğu gibi beynin alıcı hücreleri üzerinde çalışmaktadır. Ağrı ile stres halindeyken endorfinin salgılanması artmaktadır. Salgılanan hormon ağrı kesicilerde olduğu gibi vücuda fayda sağlar ve kişilerin dengesini korur. Ayrıca emzirme, aşk, doğum ve cinsellik konularındaki memnuniyetin artmasını sağlar.

Ayriyeten hormon bebeklerden anneye geçecek olan maddelerin zarar vermemesi amacı ile annenin immün sisteminde baskılar oluşturur. Beta endorfin hormonu kişilerde aşk, mutluluk, coşku, güven ve neşe ortaya çıkartır. Bebekler anne karnında olduğu sürece endorfin salgılama yapar.  Emzirme ile fiziksel temas yardımı ile yükselen beta endorfinin değerleri doğum sonrasında ilk saatler içinde bebek ile anne arasında ilişkiyi de güçlendirir.  Bu ilişki ile aşk ilişkileri de, ikili ilişkilerde ve duygular en doruk noktada yaşanmaktadır.

Emzirme konusunda endorfin hormonu oldukça önemlidir. Emzirme başlamasından sonra ilk 20 dak. Boyunca doruk noktaya ulaşır. Özellikle cinsellik ve aşk konusunda pik noktaya yaşamaya olanak sağlar.

Endorfin Hormonunun Faydaları

Hormonun salgılandığı durumlar ve oluşturduğu faydalar arasında;

  • Oluşabilecek olan fiziksel bir acı yaşandığında devreye girecek olan endorfin hormonu acının daha az düzeyde hissedilmesine olanak sağlar. Özellikle kadınların doğum yapmaları konusunda etkilidir.
  • Fiziksel temas halindeyken ve cinsel birleşmelerde orgazm sürecini etkileyerek yoğun bir şekilde aşk ve mutluluk sağlar. Aşk konusunda etkili olan bir hormondur.
  • Belli başlı yiyeceklerin tüketilmesi ile hormon değerlerinde artışlar meydana gelir.
  • Egzersiz bu hormonun artması konusunda kişilere destek sağlar. Bundan kaynaklı olarak da spor önemlidir. Mutlu bir velilik ve mutlu bir aşk için egzersiz yapın.
  • Olumlu düşüncelere sahip olmak, sıcak duş almak, hayata pozitif bakmak ve müzik dinlemek salgılanma olayını arttırır.
  • Bazı kokularda salgılanmayı arttırmaktadır.