Dopamin Fazlalığı Nedenleri, Belirtileri ve Normal Değerleri

Dopamin, dopamin salgıladığı için ruhsal değişim, hafıza kaybı, odaklanma, vb. ve aktiviteye şiddetli bağımlılığa neden olan sınırlamanın ötesine geçen eğlence ödüllendirme sisteminden sorumlu bir nörotransmitterdir.

Dopamin Fazlalığı

Dopamin, motivasyon ile bağlantılı davranışta önemli bir işlevine sahip olan nörotransmitterdir, aynı zamanda kendilerini ödüllendirici hissetmekteler. Bazı dopamin, psikoaktif maddeler veya cinsel aktiviteler sırasında arttırılabilir. Dopamin, çeşitli hormonların salınımını tetikleyecek şekilde motor kontrolün kontrolünde önem taşır.

Dopamin, norepinefrin salınımını engeller ve kan damarlarının etkisi genişler. Dopamin, insülin düzeylerini düşürmede, sindirimi sodyumda, gastrointestinal sistemin korunmasında, bağışıklık işlevini geliştirmede bir işleve sahiptir. Dopamin seviyelerinin üst seviyelerde olması, farklı organ sistemlerinde disfonksiyona neden olabilir.

Dopamin Fazlalığı Nedenleri

Her insanın benzersiz bir nörotransmitter bileşimi vardır. Bir kişide belli miktarda spesifik nörotransmitterin neden olabileceği bazı semptomlar varsa, nörotransmitterin daha düşük olduğu ve vücutta daha yüksek bir seviyeye sahip olduğu teşhis prosedürü olmaksızın tamamen hassas olması zor olduğunu belirtmek önemlidir. Bir kişi, fazla oranda norepinefrin ile tetiklenebilen ancak aynı zamanda yüksek dopamin düzeyinden tetiklenebilen kaygısız bir kaygı hissine sahip olabilir.

Fazla seviyede bir dopamin tezahürüne etki edebilecek çeşitli göstergeler vardır: beyin yapısı, kişinin nörobiyolojisi ve genetik bilgi olarak tanımlanır.

Dopamin Fazlalığı Belirtileri

Dopamin seviyesi yüksek olan kişiler, huzursuzluk ve aşırı uyarılma konusunda öznel bir deneyime sahip olabilir. Örneğin, bir kişi uzun süre bir yerde oturmak için bir sorun yaşayabilir, çünkü içten sinir hissedebilirsiniz. Aşağıda, dopamin fazlalığının belirtileri küçük başlıklar halinde açıklanmıştır.

Kaygı

Fazla dopaminin etkilerinden biri endişe olabilir. Yüksek kaygı düzeyi dopaminerjik reseptör fonksiyon probleminin bir sonucu olabilir ve beynin belirli bölümlerinde dopamine`in yükselmesinin bir sonucu olabilir. Bu, kaygı çeken bazı kişilerin dopamin geri alım inhibitörleri (DRI`lar) ile tedavi edildiklerinde daha yüksek bir kaygı hissetmelerinin nedenidir.

Yüksek enerji

Yüksek dopamin seviyesine sahip kişiler, yüksek enerji hissi yaşayabilir ve uyanır ve mutlu hissedebilirler.

Yüksek Libido

Dopamin fazlalığı düzeyi aynı zamanda cinsel istekte bulunma ve cinsel aktivite sırasında daha yüksek bir zevk hissi ile bağlantılıdır. Psikoaktif madde MDMA, sinir sistemi uyarıcıdır ve tüketimin bir etkisidir MDMA samimi olduğunda artan bir istek ve zevk hissi olabilir.

Hiperaktivite

Bir kişi dopamin seviyesi yüksek olduğunda hiperaktif hale gelebilir. Örneğin, bu koşulu taşıyan bazı kişiler birkaç dakikadan fazla bir yerde hâlâ oturamazlar.

Uykusuzluk

Fazla miktarda dopamin, uyku alışkanlığına etki edebilir, bir kişi geceleri uyku güçlüğü çekebilir. Yorgunluk ve aynı zamanda kronik yorgunluk hissi düşük dopamin seviyesine bağlı olabilir.

Paranoya

Paranoya teşhisi konan bir hastada beyinde daha yüksek seviyede dopamine rastlanabilir. Dopamin seviyesini düşüren ilaçlar, paranoya durumu üzerindeki etkiyi hafifletmiş olabilir. Ayrıca, psikiyatrik tanı almayan kişilerin beyninde dopamin seviyesini yükselten psikoaktif maddeler (ilaçlar veya ilaçlar) kullanmaları durumunda paranoya yaşayabilir.

Stres

Dopamin fazlalığı yüksek stres seviyesiyle ilişkilendirilebilir. Bu durumda salınmakta olan dopamin, stres hormonu olup sempatik sinir sistemi vasıtasıyla salınmakta ve fonksiyonu \”tehlike\” tespit etmektir. Dopamin aynı anda adrenalinin salgılanmasını başlatabilir ve kişi o anda uyanıklığı hissedecek ve ağrı ya da stres hissetmeyecektir.

Dopamin Normal Değerleri

  1. 3-8 yaş arası 80-378 ug / 24 saat 523-2472 nmol / 24 saat
  2. 9-12 yaş arası 51-474 μg / 24 saat 334-3100 nmol / 24 saat
  3. 13-17 yaş arası 51-645 μg / 24 saat 334-4218 nmol / 24 saat
  4. 17 yaş ve sonrası 52-480 μg / 24 saat 340-3139 nmol / 24 saat