Oksitosin Hormonu Nedir ve Hangi Besinlerde Bulunur?

Oksitosin hormonu nerede bulunduğu, özellikleri ve hangi durumlarda artacağından bahsettik. Besinler sayesinde oksitosin hormonu etkisi artsın.

Oksitosin, hipofiz bezinin arka kısmında salgılanan sadece kadınlara özgü olan önemli görevleri üstlenir. Hipotalamusun sinir uzantılarında oksitosin hormonu sentez edilir. Sinir uzantılarında sentez edilen hormon hipofiz sapının içinden geçerek nörohipofize gelir.

Oksitosin hormonu görevleri nelerdir?

Oksitosin hormonu – Aşk hormonu olarak bilinir

Kadınlara özgü reaksiyonları kolaylaştırıcı etkisi bulunmaktadır. Döllenmeyi kolaylaştırıcı etkisi, doğumu kolaylaştırıcı etkisi ve emzirme etkisi bulunmaktadır.

 • Döllenmeyi kolaştırıcı etkisi : Oksinler kadınların döl yatağında büyük rol oynar. Cinsel ilişkiler esnasında yaşanan olaylar sonrasında cinsel organdan çıkan sinirsel uyarılar hipotalamusa taşınmaktadır. Hipotalamus uyarılar ile birlikte döl yatağına oksitosin hormonunu yolluyor. Döl yolu üzerinde bulunan spermatozitler, oksitosin etkisiyle döl yatağı içerisine çekilir. Döl yatağı içerisinde biriken spermatozitlerin sayesinde döllenme olasılığı artar.
 • Doğumu kolaştırıcı etkisi : Oksinler döl yatağında oluşturacağı güçlü kasılmalar sayesinde doğum süresi kısalır. Doğum başladığı esnada döl yatağının baş kısmı kasılır. Kısalma ile birlikte oluşan gerilmeler hipotalamusa sinir mesajları gönderir. Hipotalamus uyarıyı alması ile birlikte hormon kana karışarak döl yatağında oluşan kasılmaların gücünü arttırır. Hormon sayesinde güçlü gerilmeler doğum süresini kısaltır.
 • Emzirme üzerinde etkisi : Bebekler annesinin meme ucunu emmeye başladığı zaman meme ucu uyarılır. Sinir liflerinin etkisi ile uyarılar hipotalamusa iletilir. Hipotalamus, adenohipofiz bezini etkileyerek prolaktin salgısında rol oynar. Prolaktin, süt bezesinde bulunan süt miktarının artmasında önemli bir faktördür. Hipotalamus bunun yanı sıra oksinlerin etkisini arttırır. Oksinler, bebeklerin meme uçlarını emdiği esnada ağızlarına sütün fışkırmasını sağlar.

Oksitosin hormon seviyesini nasıl arttırılır?

Hormon besinler, bitkiler veya psikolojik sebeplerden dolayı artabilir. Oksitosin salgısında rol oynayabilecek faktörler;

 • Bütün stresinizi atabileceğiniz bir masaj yaptırabilirsiniz. Masaj esnasında karşılaştığınız küçük dokunuşlar hormonu etkinleştirecektir.
 • Keyif aldığınız aktiviteler hormon seviyenizi arttırır. Örneğin; sevdiğiniz bir arkadaşınızla dans etmek, oyun oynamak veya film izlemek gibi
 • Sevgiliniz veya flört ettiğiniz arkadaşınızla vakit geçirilmesi, el ele tutuşulması ve sarılmanız oksitosin seviyesini arttırır.
 • Müzik dinlediğiniz zaman eski anılarınızın canlanması hormon seviyenizi arttıracaktır.

Oksitosin hormonu içeren besinler nelerdir?

Besinlerin içerisinde hormon içermesi gibi bir konu söz konusu değildir. Hormonun vücut içerisinde salgılanmasını kolaylaştıracak besinler bulunmaktadır. Bu besinleri tükettiğiniz zaman hormon daha fazla salgılanmaktadır.

 • Acı biber, oksinlerin salgısında önemli bir rol oynamaktadır. Acı olduğu için birçok kişi tüketilmesine olumlu bakmıyor.
 • Oksinler besinler yanı sıra psikolojik sebeplerden dolayı salgısı değişiklik gösterebilir. Su, canlılığımız için büyük rol oynar. Psikolojik sebeplerimiz ve oksin salgısı için su tüketmeliyiz.
 • Lif içeriği yüksek olan bitkiler, sebze ve meyve sık sık tüketmelisiniz. Lif içeren besinler vücut sağlığımız, bağırsakların düzgün çalışabilmesi ve oksitosin hormon salgısında büyük rol oynar.
 • Hormon salgısında protein içeren besinler büyük faktördür. Örneğin; kırmızı et, balık, yumurta, deniz ürünleri, süt ve süt ürünleri tüketebilirsiniz.
 • Proteinler yanı sıra bitkiler salgı konusunda büyük bir paya sahiptir. Doğum yapacak kadınlar veya emziren anneler bitkiler konusunda hassas olmalıdır.
 • Hormonlarınız yanı sıra bağırsaklarınızın sağlıklı çalışması için bitkiler alınır. Bitkiler sağlığınız açısından büyük önem taşır.