LH Hormonu Düşüklüğü ve Fazlalığında Hangi Kürler Kullanılmaktadır?

Lh hormonu fazlalığı ve düşüklüğü insan vücudunda farklı sorunların oluşmasına sebep olur. Bundan kaynaklı olarak da ilaç ve bitkisel tedaviler kullanılabilir.

LH Hormonu Nasıl Düşürülür?

lh hormonu, kan değerleri içinde yer alan bir hormon türüdür. Hormon “Letuinize Hormon”  baş harflerinin bir araya gelmesi ile ismini almıştır.  Erkek ve kadınlarda bulunan önemli bir yere sahiptir. Hormonun fazla olması ve eksik olması kişilerinde vücutlarında sorunlara yol açmaktadır. lh hormonu fazlalığında ve eksikliğinde kişilerde psikolojik olarak birçok sorun da ortaya çıkmaktadır. lh hormonunu düşürmek için ya da normal değerlerine çıkarmak adına ilaç kullanımı tedavisi doktor tarafından verilmektedir.

Ayrıca bitkiler bu anlamda kişilere ilacın gösterdiği görevi sunmaktadır. lh hormonu eksikliği ve fazlalığı konusunda değerlerin belirlenmesi adına belli başlı testler yapılır. Kullanılacak olan ilaç tedavisi ve bitkiler yardımı ile yapılacak olan tedavisi doğru sonucu verip vermeyeceği tamamen kişilerin genel sağlık durumuna bağlıdır. Bundan kaynaklı olarak da doktorlar bu hormonun tedavisi konusunda kesin sonuçlar söylemekte zorlanmaktadır.

Kullanılacak olan ilaçlar, tedaviler ve bitkisel kürler bazı kişilerde işe yararken bazılarında lh hormonunu düşürmek adına herhangi bir etki oluşturmaz. Aksine oldukça farklı yan etkiler ile ortaya çıkar. Hormon erkeklerde sprem üretme konusunda fayda sağlarken, kadınlarda da yumurtlamaya olanak sağlamaktadır. Bundan kaynaklığı olarak da lh hormonunu düşürmek ve normal değerlerine çıkartmak oldukça önemlidir.

  • Yetişkin olan bir kişide olması gereken lh hormonu seviyesi; 5 ile 25 IU/L dir. Cinselliği etkileyen Lh hormonu siklusun ortalarında yüksek değerlere sahiptir.
  • Puberte öncesi LH hormunu seviyesi; 1 IU/L değerleri aralığında olmaktadır.
  • Folliküler faz seviyesi; 1-18 IU/L1-18 IU/L değerleri aralığında olmaktadır.
  • Midsiklus 20-80 IU/L değerleri aralığında olmaktadır.
  • 5-18 IU/L değerleri aralığında olmaktadır.
  • Postmenapoz 12-55 IU/L değerleri aralığında olmaktadır.

Normal olan değerle bazı zamanlarda farklılıklar gösterebilir. Bu farklılıkların sebebi yapılacak olan testleri laboratuarda aynı testlerin kullanılmamasıdır. Değerlerin ölçülmesine olanak sağlayan cihazlar farklıdır ve faklı ölçüm şekilleri kullanılmaktadır. Değerlerin normal bir seviyede olması vücut dengesinin işlevlerini en doğru şekilde yerine getirmesini sağlar.

LH hormonu Nasıl Düşürülür?

Hormon seviyesini nasıl düşürülmelidir, konusunda bitkisel kürler ve karışımlar kullanılmaktadır. Nasıl düşürüleceği konusunda mutlaka kullanılması gerekir. Bitkisel kür;

Kürün hazırlanışı;

Ocak üzerinde 1 su bardağı su kaynatılır ve kaynayan suyun içine 4 gram civarında kurutulmuş olan testere dişli aslanpençesi atılır. Atılan aslanpençesi 5 dakika boyunca kaynatmaya devam edilir. Sonrasında ocağın altı kapatılır ve soğumaya bırakılır. Ilıyan karışım süzülerek suyu bir bardak içine alınır.

Kürün Uygulanışı;

Bitkisel kür 1 ay boyunca günlük olarak 2 defa uygulanmalıdır. İlk bardak sabah kahvaltısından 2 saat sonrası, ikinci bardak da akşam yemeğinden 2 saat sonra tüketilir. Kürün her seferinde taze bir şekilde yapılması önemli bir detaydır. 1 aylık sürenin sonunda 1 haftalık bir ara verilir. Sonra 1 ay daha yapılır.

Hormonun düşmesi konusunda psikolojik olarak takıntılar yapmamak gerekir. Bu durumu sakin bir şekilde karşılamak gerekir. Hormonun düşmesi adına kişilerin yoğurt, süt ve peynir gibi gıdaları bol düzeyde tüketmesi gerekir.  Sabah saatlerinde ve aç karnına polen- bal ve süt karışımı tüketimi sağlık açısından gereklidir. Ökse otu ve hayıt otu karışımı ile hazırlanacak olan kürde kullanılabilir. Bu kür sabah ile akşam tüketilmelidir. Ayrıca üzüm çekirdekleri de bu konuda kişilere yardımcı olacaktır.