Hipofiz MR nedir, nasıl çekilir ve ne kadar sürer?

Hormonların şefi olan hipofiz bezindeki tümörünün teşhisinde kullanılan hipofiz bezi emarı nedir, nasıl çekilir ve çekilen emarı kimler değerlendirir?

 

Hipofiz MR

Sessiz bir şekilde ilerleyen ve hormonal bozukluklar nedeniyle ortaya çıkan hipofiz bezi tümörü, göz sinirlerine yakın olan bu alanda görme sorunlarının artması durumunda ameliyatla çözülmesi gereken bir sorundur.

Bu hastalığın teşhisinde kullanılan ilaçlı hipofiz bezi mrı ne kadar sürer, nasıl yorumlanır, fiyatı nedir, merak eden hastalar için, hekimler doğru bir şekilde yönlendirici tedavi uygulamaktadır. Emarda çıkan tümörün boyutlarına göre uygulanacak olan tedavi, hastanın sağlıklı bir şekilde yaşaması için önemlidir.

Kısırlık gibi sorunlar nedeniyle başvuran ve hipofiz bezi tümörü olan hastalara, tümörün boyutuna göre tedavi uygulanmaktadır. Bu nedenle tedavide gözlem oldukça önemli bir konudur. Mesela tüp bebek tedavisinde belirli bir tümör boyutuna kadar  transfer yapılır.

Hormonları etkileyen bu durum, özellikle kişinin sağlığını etkileyecek durumda olabilir. Bu nedenle tedavi süreci önemlidir.

İlaçlı Emar Ne Demektir?

İlaçlı emar, beyin tümörü teşhisi konmasında ayırıcı bir yöntemdir ve hastaya emarın çekileceği gün damar yolu açılması ile, görüntünün daha net elde edilmesini sağlar.

Hekim tarafından yorumlanan mr görüntüleri özellikle ilaçlı uygulandığında daha kesin bilgi edinilmesini sağlamaktadır. Emar çekimi yarım saate kadar sürebilir ve hastalar bu sırada sıkılabilir. Kendilerini tünelde gibi hisseden hastalar, bu kadar uzun süre kaldıkları emar cihazının içinde sıkılmaktadır.

Emar tümörlerin teşhisinde daha iyi sonuç verir ve radyasyon içermediği için daha sağlıklı bir görüntüleme yöntemidir. İlaçlı ya da ilaçsız emar çektiren hastalar, işlem sırasında herhangi bir acı hissetmezler.

Hipofiz Bezi Emarı Nerede Çekilir?

Hastaların hipofiz bezi mr nerede nasıl çekilir soruları, emar cihazı bulunan ve bulunmayan hastanelere göre değişiklik gösterir.

Bazı hastanelerde emar cihazı olmadığı için, hasta araştırma hastanesine ya da emar merkezlerine yönlendirilir. Hekimlerin genelde indirimli emar çeken ve kısa sürede sonucunu alabildikleri emar merkezleri vardır. Belirli bir ücret karşılığında çekimler yapılmaktadır.

Diğer bir grup hastada ise, hastanede bulunan emar merkezine yönlendirilerek ücretsiz olarak çektirebilirler. Ancak yoğunluktan dolayı emar randevuları daha ileri tarihlere ertelenebilmektedir.

Tümör Takibi

Küçük olan tümörler takip edilirken, hastanın belirli aralıklarla emar çektirmesi istenebilir. Bu aşamada tümörün büyüme hızı izlenir.

Yani hekimin hasta için ön gördüğü izleme yönteminde de kullanılabilir. Ameliyat öncesi ise tam boyutların tespit edilmesi için tercih edilebilmektedir. Hastaların en çok merak ettiği hipofize ilaçlı mrg nedir sorusunun cevabı ise, bu tümörün daha net belirlenmesi için damar yolu açılması ile çekilmesidir.

Daha net sonuçların elde edildiği ilaçlı emar, hekimin tavsiyesi ile istenir ve birçok farklı görüntüleme merkezinde kullanılır.

Emar Sonuçlarını Kim Değerlendirilir?

Artık hipofiz bezi emarı nasıl çekilir öğrendiğinize göre, emar sonuçlarının da değerlendirilmesi sürecini takip etmeniz önemlidir.

Emar sonuçlarının değerlendirilmesi, radyoloji uzmanı tarafından rapor edilerek size verilir. Siz de emar isteyen hekime bu raporu gösterirsiniz ve sonucun ne olduğunu doktor size açıklar. Bu nedenle sonuçların en iyi değerlendirilmesi için, hekiminizi tekrar ziyaret etmeniz gerekecektir.

Bu süreçte yeniden randevu alabilirsiniz ve sonuçları değerlendirmesi ve tedaviniz için hekiminize başvurabilirsiniz. Gerekli tedavi süreci, ilaç tedavisi ya da ameliyat olabilir.