Hipofiz Bezi Hastalıkları ve Tedavi Yolları Hakkında Her Şey

Hipofiz bezi hastalıkları ve tedavi yolları, hipofiz bezinde adenom belirtileri nelerdir, adet düzensizlikleri nedir,neoplazmı ne demek, neden olur?

Hipofiz, beyindeki bir kısım hormonların sağlığı ve salınımından sorumlu bir bölgedir. Kadın ve erkek üreme organları, tiroid hormonu, büyüme hormonu, böbrek üstü bezleri, görme kayıpları gibi sorunlarda, hipofiz bezindeki bozukluklardan bahsedilir.

Hipofiz bezinde zararsız bir tümör olan ve benign  olarak patoloji veren bu kitle dikkatli bir beyin cerrahisi ve hasta tarafından teşhis edilebilmesi mümkün olabilmektedir. Hastalarda el ve ayak büyümeleri, adet düzensizlikleri, kadınlarda aşırı kıllanma, erkeklerde cinsel sorunlar, ses incelmesi, böbrek üst bezlerinde iltihap gibi birçok durum söz konusudur.

Hipofiz Bezi Ciddi Hastalıkların Belirtisi Olabilir

Hipofiz bezinde adenom belirtileri nelerdir öğrendiğinize göre, sizde de bu tür bozukluklar söz konusu olduğunda tümörden şüphelenebilirsiniz.

Özellikle aşağıdaki hastalıklardan biri ya da birkaçı söz konusuysa, ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz;

  • Görme bozuklukları,
  • Adet düzensizlikleri, hamile kalamama,
  • Erkeklerde cinsel sorunlar, kısırlık,
  • Böbrek üst bezlerinde iltihap,
  • El ve ayaklarda büyüme,
  • Aşırı boy uzaması ve dil büyümesi,
  • Organ büyümeleri,
  • Anne sütü yetersizliği,
  • Kadınlarda göğüslerden süt gelmesi,
  • Tiroid sorunları gibi sorunlardır.

Basit gibi görünen adet düzensizliğinin sebebi bir hipofiz adenomuysa, tedavi sonrası hastanın hamile kalması mümkün olabilir. Ya da kilo alımı söz konusuysa, hipotiroid ilaçları kullanılarak hastanın normale dönmesi sağlanabilir. Bu nedenle erken teşhis ve dikkatli bir hekim muayenesi ve bakımı oldukça önemlidir.

Böbrek Üstü Bezi İltihabı Nedir

Adenom söz konusu olduğunda ve böbrek üstü bezi iltihabı ya da kireçlenmesi durumu yaşandığında, hastanın cushing sendromu olup olmadığı araştırılır. Börek kisti gibi durumlar da varsa, birkaç farklı hekim, kist biyopsisi isteyebilir.

Böbrek kanseri durumunda, hasta farklı bir tedavi sürecine dahil edilebilir. Çünkü her organı farklı etkileyen ve değişik semptomlarla hastaların karşısına çıkan hipofiz hastalıkları, özellikle ameliyat gibi durumlardan sonra da takip edilmesi, hemşirelik desteği dahi alması gerekir.

Organ Büyümeleri

Bening adenomu böbrek bozukluğu için, büyüme hormonunun aşırı derecede çalışması durumunda, dev insanlar ortaya çıkar. Bu insanlar için sadece bedensel olarak demek değil, organsal olarak da büyümeleri söz konusu olur. Bu durumda bitkisel tedaviler de sonuç vermemektedir.

Işın Tedavisi Seçenekleri

Işın tedavisi bazen tümörün küçülmesi için kullanılabilir. Yani adenom küçülmesi kısaca adenomun kontrol edilmesi, ışın tedavisi için söz konusudur.

Işın tedavisinde iyi sonuçların alındığı günümüzde, kanser olarak nitelendirilmeyen tümörler belirli bir büyüklüğe ulaştığı zaman ameliyatla alınırlar ve sonrasında da düzenli olarak takip edilirler.

Tümör Kansere Dönüşür Mü?

Tümör iyi huylu olduğu için kansere dönüşmez. Neoplazmı rahatsızlıkları arasında benign olan hipofiz adenomu, iyi bir şekilde tedavi edilmezse endoskopik ameliyat sonrası hipofiz iltihabına neden olabilir.

Tümörün kansere dönüşmesi söz konusu değildir ancak istisnai durumlarda malign tümör hastalığı haline gelebilir. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken teşhis aşamasında hekimin iyi bir emar yorumlaması önemlidir.

Birbirinden farklı tedavi seçeneklerinin geliştiği günümüzde, hipofiz adenomları tehlikeli olarak nitelendirilmeyen tümörlerdir. Bu nedenle hastaya bu teşhis konduğunda telaşa kapılmaması oldukça önemlidir.