FSH Hormonunun İnsan Vücuduna Olan Etkileri İle Başa Çıkabilme Yöntemleri

FSH hormonun yükselmesi kadınlarda ve erkeklerde bazı rahatsızlıklara yol açabilmektedir. Bundan dolayı uzman hekimden mutlaka destek alınmalıdır.

Fsh Neden Yükselir?

FSH hormonu beyin tarafından salgılanan ve kadınlarda yumurtalık erkeklerde ise testislerin çalışmasını uyaran bir hormon olmaktadır.

FSH Hormonunu Yükselmesi

FSH hormonu normal seviyelerde olmadığı sürece birçok soruna yol açar. Bunların başında bayanlarda yumurtlama dönemi yumurtaların çatlamaması olurken erkeklerde ise testislerin çalışmaması olmaktadır. Buda kısırlık adı verilen bir hastalık olarak ortaya çıkıyor. Fsh hormonu beyin tarafından salgılanan ve doğru işlev olmadığı zaman bayağı sorun teşkil ediyor. Fsh neden yükselir? Fsh hormonu en çok üremenin yavaşladığı dönemlerde artış gösterir. Bunu sebebi ise;

 • Bayanlarda adet dönemi döngüsü
 • 35 yaşını geçmiş bayanlar
 • Erkeklerde 45 yaşını geçilmiş olması

 Fsh Hormonu Neden Yükselir?

Fsh hormonunu yükselmesini tetikleyen birçok faktör bulunur. Bu faktörler sonucu üreme yavaşlar hatta tamamen durabilir. Fsh neden çıkar? diye merak edenlere durumu şöyle açıklayabiliriz. Fsh hormonunu yükselmesini yani çıkmasını tetikleyen faktörler;

 • Menopoz
 • Polikstik oval sendromu yani çikolata kisti
 • Kamile kalmak istemek fakat hamile kalamamak
 • Kısırlık sorunu
 • Yumurtalıklarda kistik durumlar

Bu ve buna benzer durumlarda fsh hormonu çok fazla yükselir ve işlev görememesi sonucu birçok sorun ortaya çıkar..

 Fsh Hormon Sorunu Kimlerde Görülür?

Fsh hormon sorunu herkeste görülebilecek bir sorun olmaktadır. Bu sorun erkek ve kadınlarda neredeyse aynı sebeplere bağlı ve aynı sonuçları doğurur. Fsh hormonu sadece erişkin kişi ve bireylerde görülebilen bir sorun olmamaktadır. Bu hormon sorunun ergenlik öncesi ve sonrası birçok çocuk ve erişkinde de görülebilir. Fakat bu hormon değerinin baz alınacağı birçok değer vardır. Bu konuda uzmanlar yaş cinsiyet grubuna göre değerlendirmeler yaparlar.

Bununla ilgili mutlaka uzman bir hekimden destek alınması ve doktorunuzun size özel olarak verdiği ilaçları düzenli bir şekilde kullanmalısınız. Bu sayede hormon ile olan şikayetlerinizi en aza indirebilirsiniz.

 Hormon Tedavisi İle Fsh Hormonu İlişkisi

Hormonlar arasında en büyük faktörlerden biri olan fsh hormonu yüksek oranda sorun yaratan bir hormon olmaktadır. Fsh yüksekliği birçok olumsuz sonucu beraberin de getirir. Bu olumsuz sonuçların başında sağlık gelirken bir diğeri ise çocuk sahibi olmayı zorlaştırması olmaktadır. Fakat tedavi ile bu sorunun aşılabilmesi mümkün olmaktadır.

Hormon genel hatları ile kadın, erkek ve çocuklarda ergenlik çağında görülebilen bir sorun olduğu için bu hormon hastalığının bir sınır olmamaktadır. Fsh hormonunun hormon tedavisi ile arasında büyük bir ilişki bulunmaktadır. Hormon tedavisi bu durumda şart olurken; ilaçlar ile hormonu normal seviyelere indirilmesini amaçlar.

Buda bu hasatlığın ortaya çıkardığı sebepleri yok edecektir. Fsh hormon tedavisi tespiti de tedavi yöntemi de tamamen uzman doktor tarafından yapılır. Bu konuda en çok endokrin ve dahiliye uzmanı teşhis koyarken tedavi için özellikle bayanlar endokrinoloji jinekoloğu tarafında destek almalıdırlar. Fsh hormonu düzgün seviyelere erişilebilmesi için uzmanın önereceği ilaçları düzenli olarak kullanmalı ve uzman tavsiyeleri her kelimesine göre dikkat edilmelidir.

Kendi başınıza ilaç kullanmaya da özen göstermeniz gerekir. Kontrolsüz kullanılan ilaçlar bu hormon seviyesinin yükselmesine veya düşmesine neden olabilmektedir.

Fsh Hormonunu Düzene Sokacak Gıda Takviyeleri

Fsh hormonu yüksekliği veya düşüklüğü sadece uzman doktor tarafından teşhis konularak yapılabilen bir tespit olmaktadır. Beyinden gelen hormon bezlerinin normal düzeye erişebilmesi için bitki olarak ta birçok yönteme başvurabiliriz. Herkes tarafından bilinen östrojen hormonun kadın ve erkeklerde saptanması sonucu ortaya çıkan bu hastalık tedavi edilmediği zaman birçok olumsuz sonuç doğuracaktır. Öncelik ile şunu söylemeliyiz ki ilaç tedavisi uzman doktor tavsiyesi dahili olmadan bırakmanızı asla önermiyoruz. Bu ciddi bir hastalıktır ve uzmanın tavsiyeleri önemle dikkate alınmalıdır. Bizim size önereceğimiz bitkiler sadece tedavi süresince yardımcı takviye olarak uygulamalısınız. Fsh hormonunu düzene sona bitkiler;

 • Adaçayı; tam bir doğal östrojenler içerir
 • Soya fasulyesi; menopoz şikayetlerinde etkilidir.
 • Çuha çiçeği yağı; ateş basmalarında çok fazla rahatlatıcı özelliğe sahip olmaktadır.
 • Maydanoz; ödem attırmak ve östrojen salgısını arttırmak için bulunmaz bir nimet olmaktadır.
 • Anason; doğal bir östrojen olan anason sancı ve şişkinlik hissine de iyi gelir.
 • Kızılderili otu; ülkemizde de çok fazla yetişen bu ot ile östrojen değerlerininiz düzene sokabilirsiniz.
 • Nane; genellikle östrojen düşüklüğünde çok fazla kullanılan bu bitki çok büyük fayda sağlar.

 Fsh Hormonu Tedavi Süresi

Fsh hormonu tedavi süresi kişi veya bireye göre tamamen değişiklik gösteren bir süreç olmaktadır. Bu süreçte sabırlı olmakta ve doktor tavsiyelerini en ince ayrıntısına kadar yerine getirmenizde fayda olacaktır. İlaç tedavisi genellikle iyi yönde sonuç verir ve en büyük problem olarak bilinen gebe kalamama sorunu ortadan kalkar. Bu süreç biraz zor gibi görünse de elde edilecek olunan sonuç sayesinde tam başarı yaşamanızı sağlayacaktır.

Ayrıca bu konuda hakkında uzman hekimden destek alınmalı ve verdiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bu sayede bu hormon kontrol altına alınarak istenilen seviyeye getirilebilir.