Fsh Hormonu Düşürmek İçin Yapılan Tedavileri

Fsh hormonu kadınlarda yumurtlama konusunda erkeklerde ise testosteron hormonu konusunda destek sağlamaktadır. Hormonun yüksek olması halinde tedavi edilmesi gerekir.

Fsh hormonu görevleri

Fsh hormonu kadın ver erkeklerde üreme hormonlarına etki ederek en doğru şekilde salgılanmasına olanak sağlar. Ayrıca hormon kadın ve erkeklerde var olan cinsel farklılaşmaya olanak sağlarken cinsellik ile alakalı hormonlarında doğru şekilde salgılanmasını destekler.

Kadınlarda en sağlam yumurtanın oluşası meydana gelirken erkeklerde en kaliteli sperm oluşumu meydana gelmektedir. Hormonda beyinde altında var olan hipofiz bezinin katkıları ile salgılanır. Değerini algılamak için belli başlı testler yapılır. Yüksekliği durumunda ise kişilerde ciddi düzeyde sorunların oluşmasına sebebiyet vermektedir. Özellikle yumurtalarda bulunan foliküllerin uyarılması konusunda etkilidir.

Erkeklerde de spermin oluşması konusunda etkili olan sertoli hücrelerini uyarır. Horonun değerini ölçtükten sonra yüksekliği ve düşüklüğü konusunda tedavisi yapılmalıdır. Bu anlamda kullanılacak olan ilaç için,  düşürmek için ve nasıl düşer konusunda mutlaka uzan ile görüşülmesi gerekir. Ne tür ilaçlar ve ne tür bir tedavi yapılacağı konusunda da uzman olan doktor hastalığın tedavisi ile alakalı planlama yapar.

Bu süreçte değerini ve tedavisi konusunda ne yapılacağı ile alakalı olan kontrollerin tamamı yine doktor tarafından yapılır.  Hormonun salgısının düzene girmesi adına Saraçoğlu kür seçenekleri yapılabilir. Saraçoğlu kürleri ilaç tedavisine katkı sağlanır.

Fsh Hormonu Normal Değerleri

Kadınlarda;

  • 0 ila 6 aylık olan bebeklerde ne olmalı; 1,00-4,00 mIU/ml
  • 7 ay ila 12 yaş aralığında ne olmalı; 0,20-3,00 mIU/ml
  • 13 yaş ila 15 yaş aralığında ne olmalı; 1,00-8,00 mIU/ml
  • 16 yaş ile 50 ya aralığında ne olmalı; 2,00-10,00 mIU/ml
  • 51 yaş ile 60 yaş aralığında ne olmalı; 20,00-140,00 mIU/ml
  • 60 yaş üstünde ne olmalı; 30,00-118,00 mIU/ml

Hormonun bu seviyelerin altında ve üstünde olması düşüklüğü ve yüksekliği konusunda sorunları meydana getirir. Özellikle yüksekliği konusunda yapılacak olan işlemler ile düşmesi sağlanır. Uzman kontrolü sonrasında verilecek olan ilaçlar yüksekliği konusunda tedavi yaparak hormon değerinin düşürür.

İlaçlar uzmanın söylediği şekilde ve dozda kullanılmalıdır. Tedavisi ilaç ile yapılabileceği gibi bitkisel şekilde de yapılabilir. Bunun için Ahmet Maranki kürü ve İbrahim Saraçoğlu kürü kullanılmalıdır. Yapılacak olan Saraçoğlu kürü ile Ahmet Maranki kürü ilaç tedavisi konusunda başarı sağlanmasına yardımcı olur. İlaç tedavisi için belli başlı testlerin ve tetkiklerin yapılması gerekir. İlaç tedavisi konusunda hastanın öz veri göstermesi için sabırlı olması gerekir.

Saraçoğlu ve Maranki Kürü

Fsh hormonunu düşüren bitkiler ve kürler arasında;

Saraçoğlu Soğan Kürü; 1 orta boy soğan 4 parçaya bölünür. 4 bardak klorsuz suyun içine atılır. Soğan sarı suyunu bırakana kadar kaynatılır ve ılıması için kenara alınır. Ilıyan soğan süzülür ve yemeklerden önce içilir. Soğan kürü antibiyotik ilaçlar kadar etkilidir. Özellikle Fsh hormonu için ve kadınlarda bulunan kistler için olumlu etki sağlar. Soğan kürü ilaçlar ile beraber de kullanılabilir. Soğan kürü her gün taze şekilde yapılmalıdır. İlaçlar gibi etkisini göstermesini istediğiniz soğan kürünün düzenli kullanılması gerekmektedir.

Saraçoğlu ve Maranki Aslan Pençesi Kürü; Fsh hormonu yüksekliği konusunda en sık kullanılan ve tavsiye edilen kürdür. 6 gram aslanpençesi 1 bardak klorsuz suyun içinde 5 dakika boyunca kaynatılır ve ılımaya bırakılır. Sonrasında süzülerek içilir. Kürün her gün taze şekilde yapılması ve düzenli olarak 1 ay boyunca tüketilmesi ilaçlar ile destek sağlar.

Adaçayı; demleme usulü ile hazırlanarak kullanılır. Döl Yatağında yer alan kasların uyarılmasını sağlar. Regl düzensizliklerini ve oluşan aşırı düzeydeki sancıların ortadan kalkması konusunda yardımcı olur. Östrojen hormonu içerir ve hormonun daha çok salgılanmasına olanak sağlar.