Hormonlarda Meydana Gelen Bozukluklarda Neler Yapılmalıdır ve Nelere Dikkat Edilmelidir?

Hormon bozuklukları insanların yaşamlarında yer alan bir sorundur. Bu sorun tedavi edilmediği sürece oldukça sağlıksız bir yaşama adım atmaya olanak sağlar.

Hormon Bozukluğu Tedavi Yöntemleri

Hormonların doğal salgılamasının dışında sorunların yaşanmasına hormon bozukluğu adı verilir. Hormon bozukluğu sorunları genelde genetik sorunlar ve yumurtalıklarda var olan kistlerden kaynaklı olarak ortaya çıkmaktadır.

Bazı durumlarda da beyinde salgılanan hormonların faaliyete geçmemesi sonucunda sorunlar yaşanmaya başlanır. Bunun sonucunda da adet düzensizliği başlar ve erken dönemde menopoza girme sorunu yaşanır. Hormon bozukluğu sorunları bayanlarda genç kızlık dönemlerinde daha sık gözlemlenir. Özellikle genç bayanlardan adet düzensizliği sorunun başında yumurtlama fonksiyonlarının sağlıklı olmaması gelir. Bu da polikistikover sorununa sebep olmaktadır. Bunun sonucunda da adet düzensizliği ve tüylenme sıkıntıları meydana gelir.

Bunun dışında yumurtalarda var olan kistler kişilerde hormonların bozulmasına sebep olur. Kadınlarda hormon bozukluğu ve tedavisi, erkeklerde hormon bozukluğu ve tedavisi yapılmadıkça daha büyük sorunlar yaşanır. Tedavisi yapılmadıkça adet düzensizliği sorunu artar, tüylenme artar ve aşırı düzeyde kilo alımları başlar.

Erkeklerde ve kadınlarda hem bedensel açıdan hem de ruhsal açısından sağlık ile alakalı sorunların yaşanmasına sebep olur. Hormon bozukluğu tedavisi hangi hormonda sorun varsa ona göre planlanmalıdır. Yani her hormon un tedavisi farklıdır. Hormonların seviyelerini tespit etmek ve yan etkilerini belirlemek adına kan testi yapılmalıdır. Sonrasında kadınlarda ve erkeklerde tedavisi için hormonları baskılayıcı ilaçların kullanılması gerekir.

Hormon Bozukluğu Ve Tedavisi İlaç İsimleri

Hormon bozukluğu tedavisi nasıl yapılır, kişilerde meydana gelen sıkıntıların giderilmesi için ile ilaç kullanımı yapılır. Kullanılacak olan ilaçlar genelde progesteron, östrojen ya da her ikisini içeren ilaçlardır. Bunlardan bazıları; Kapsül ve Glifor, Advil Liquigel 200 Mg 20 Kapsül, Naprosyn CR 750 mg 10 Tablet, Apranax Fort 550 mg Tablet, Cyclo- Progynova Draje, Duphaston 10 Mg Tablet, Luteynyl 5 mg Tablet ve arlusal 5 mg Tabletdir. Bu ilaçlar düzenli ve önerildiği dozda kullanıldığında insan vücudunda bulunan dengesizlikler giderir.

Hormon bozukluğu nasıl tedavi edilir kapsamında ilaçların kullanılması zaman içinde etki gösterir ve vücudun fonksiyonlarının yerine gelmesini sağlayarak sağlıklı yaşama adım attırır. Bu ilaçlar kas içine iğne olarak ya da ağız yolu ile tablet şeklinde kullanılmaktadır. Hormonlarda bulunan eksikliklerin giderilmesi için dışarından takviye edilerek sorunlar düzelir. İlaçlar tiroid bezleri rahatsızlıklarında, vücutta oluşan hormon dengesizliklerinde ve yumurtalıklardaki sorunlarda kullanılan ilaçlardır ve kişilere iyi gelir. İlaçların kullanımı sonucunda vücutta olumsuz şekilde etkilerde meydana gelecektir.

Bu yan etkilerin oluşumu konusunda uzman yapılması gerekenler ile alakalı olarak hastasına detaylı bilgiler verir. Bu detayların dışına tedavi süresince çıkmamak çok önemlidir. Ayrıca ilaçların düzenli ve uzmanın önerdiği dozlarda da kullanılması gerekir. Bunun dışında Ahmet Maranki ve Saraçoğlu kürleri de bu dönemde ek destek sağlayacak ve iyi gelecektir.

Bitkisel kürlerin kullanımı konusunda hastanın tedavi gördüğü uzmanı bilgilendirmesi uzmanın görüşü dışında farklı bir kullanım yapmaması gerekir. Aksi durumlarda daha büyük sorunlar meydana gelecektir. Bundan dolayı da uzman görüşü dışına çıkmamak sağlıklı yaşamak adına gereklidir.