Hormon Bozukluğu ve Saç Dökülmesi

Kadınlarda başta olmak üzere sıklıkla görülen saç dökülmesi sorununun, hormon bozukluğu ile ilgisini içeren yazımızda, farklı hormon türlerini de ele alarak, saç dökülmesi sorunlarını inceleyeceğiz.

Hormon Bozukluğu ve Saç Dökülmesi

Hormon bozukluğu saç dökülmesi yapar mı? Saç büyüme modellerinizi dikte edebildikleri için hormonlar ile saç dökülmesi arasında kesinlikle bir bağlantı vardır. Çünkü hormonlar, hücrelerin çalışma şeklini kontrol eder ve gerektiği gibi çalışmazlarsa, pek çok şey ters gidebilir. Hormon bozukluğu, kadınlarda saç dökülmesinin erkeklerden daha yaygın bir nedenidir.

Hormon bozukluğu ve Farklılıklar

Her kadın yaşamı boyunca birkaç kez hormonal değişiklikler yaşar. İlk olarak, ergenlik çağındayken okul yıllarında bu değişiklikler ortaya çıkar. Daha sonra tekrar hamile kaldığında, daha sonra menopoz döneminde tekrarlanır. Bunlar kadınlar için en yaygın hormonal değişim dönemlerinden bazılarıdır ancak daha ileri gitmeden önce tam olarak hormonal değişikliklerin ne anlama geldiğini anlamalıyız.

Kadının vücudundaki 2 esansiyel hormon arasında, östrojen ve progesteron arasında sürdürülmesi gereken belirli bir denge seviyesi vardır. Bu denge bozulursa, hormon bozukluğu tüm vücuda büyük bir etkisi olduğu için her zaman hissedebilirsiniz.

Bu belirtilerin yanı sıra, hormon bozukluğu da saç dökülmesi yapar, çünkü hücrelerin çalışma biçimini değiştirir. Hücreler yanlış çalışmaya başlarsa, saç büyüyen kalıpları etkileyebilir ve birçok durumda saç, hormon bozukluğundan muzdarip vücudunuzun ilk alanıdır.

Hormon dengesizliği genellikle aşağıda yer alan durumlarda ortaya çıkar:

  1. Östrojen seviyesi yüksek bazı ilaçlar
  2. Kontraseptif haplar
  3. Zayıf bir diyet sonucunda yetersiz miktarda vitamin tüketimi
  4. Zayıf bir diyetin sonucu olarak kilo alımı
  5. Aşırı stres

Farklı Hormon Türleri ve Saç Dökülmesi

Östrojen Hormonu

Daha önce de belirtildiği gibi eğer bu hormondan fazla miktarda vücudunuz varsa, bir sürü diğer pis şey arasında saç dökülmesi yaşayabilirsiniz. Östrojen, herhangi bir bayan vücudundaki en önemli seks hormonudur ve bu hormon düzeyinin yüksek olması için çeşitli olası farklı sebepler vardır. Bu sorun, yaşam biçiminizi değiştirerek veya bazı durumlarda hormon replasman tedavisine tabi tutarak tedavi edilebilir.

Kortizol

Araştırmalar, androjenik saç dökülmesinden muzdarip kişilerin vücutlarında sıklıkla çok miktarda kortizol bulunduğunu göstermiştir. Muhtemelen kortizolün saç dökülmesi ile bağlantısının başlıca nedeni, bu hormonun yüksek seviyelerinin saç matrisini çok doymuş hale getirmesi ve sonuç olarak kalın ve sağlıklı bir saç follikülü oluşturmada zorluklar yaşamasıdır. İnsanların bu steroid hormon düzeylerini yükseltmelerinin en yaygın nedeni strestir.

Tiroid Hormonları

Genellikle saç dökülmesine neden olan ana tiroid hormonu, tiroksindir. Vücudunuzdaki çok fazla tiroksin kolayca saç dökülmesi yapar ve çok az tiroksin de kırılgan hale getirerek saç dökülmesine neden olabilir, bu nedenle bir kez daha hormonal denge başınızı saçınızı korumanın anahtarıdır.

Testosteron

Bu, çoğu erkeğin kesinlikle sahip olmak istediği bir hormondur, çünkü her zaman harika egzersiz sonuçlarına ve çok miktarda kas ile bağlantılıdır, ancak testosteronun bazı dezavantajları da vardır. Çok fazla testosteron dihidrotestosterona dönüştürüldüğünde saç dökülmesi riski yüksektir ve genellikle yüksek düzeyde 5-alfa redüktaz hormonu olduğunda ortaya çıkar. Dihidrotestosteron hormonuna dönüşen bir sürü testosteron olması eğilimi genellikle ebeveynlerden kalıyor.