Hormon Bozukluğu Sonucunda Kıllanma Neden Olur

Kadınlarda ve erkeklerde hormon seviyelerinin fazla ya da az salgılanması sonucunda kıllanmalar meydana gelecektir. Bunların hemen tedavi edilmesi ile sorunlar ortadan kalkacaktır.

Hormon Bozukluğu: Aşırı Kıllanma, Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kıl köklerinin çıkmasını yarayan hormon erkeklik hormonu olarak da bilinen androjen hormonudur.  Bu hormon kadınlarda daha az ve erkeklerde daha çok gözlemlenmektedir. Hormonun artışının birçok nedeni bulunur. Hormon bozukluğu ile birlikte kıl köklerinde güçlenme, tüylenme ve gürleşme meydana gelmektedir. Hormon bozukluğu ve artış düzeyine göre kıllanma aşırı düzeyde meydana gelir ve kalınlığında değişimler olur.

Özellikle bayanlarda bu durumun meydana gelmesinin en önemli sebeplerinden bir tanesi polikistilever hastalığıdır.  Hormon bozukluğu kıllanma bu şekilde kadınlarda meydana gelir. Erkeklerde ise bu durum daha farklıdır. Yumurtlama bozukluklarının temellerinde gelişen olgularda yumurtalıklardan oldukça fazla oranda erkeklik hormonu yani androjen salgılanması meydana gelir. Regl düzensizliklerine ilave olarak kıllanma belirtileri meydana gelir.

Özellikle kadınlarda hormon dengesinin bozukluğu sadece polikistik over sorunu değildir. Kadınlarda ve erkeklerde hipofiz bezi hastalıkları, böbreküstü hastalıkları, tiroit bezi hastalıkları, kistler ve bazı kitleler de aşırı kıllanma meydana getirir. Erkeklerde ve kadınlarda kullanılan bazı ilaçlarda hormon bozukluğu sonucunda aşırı düzeyde kıllanma yapar. Erkeklerde değil de kadınlarda görülen aşırı kıllanma muhakkak ciddiye alınması gereken bir durumdur. Bu durumun meydana çıkartılması adına muhakkak hormon bozukluğu testi yapılmalıdır. Bazı kadınlarda yapılan hormon testi ile seviyelerde tamamen belirleme yapılır. Aşırı kıllanma için gerekli olan tedavi yapılması gerekir. Bunun için klinik ve bitkisel tedavi uygulaması yapılmalıdır.

Tedavi yapılması için uzman ile birlikte yola devam etmek gerekir. Bitkisel ya da klinik tedavi ile yeni kılların aşırı düzeyde çıkması engellenir.

Aşırı Kıllanma İçin Kullanılacak Bitkisel Tedavi

Nane Kürü;

1 yemek kaşığı taze olan nane incecik doğranır. Bu şekilde doğranmış olan nane güzel bir şekilde çiğnenir.  Çiğnenmenin ardından az düzeyde su içilir ve naneler yutulur. Yapılacak olan bu kür 15 gün boyunca devamlı olarak her gün aksatılmadan yapılmalıdır. 15 gün ardından birkaç gün ara verilir. Sonrasında yine 15 gün boyunca devam edilir. Hormon testi sonucunda tedavi için bitkisel olan kürün düzenli şekilde kullanılması gerekir.

Aslanpençesi kürü; hormonlarda var olan dengesizliklerden kurtulmak için aslanpençesi kürü kullanılır. 1 bardak kaynar suyun için 1 tatlı kaşığı kadar aslanpençesi koyulur ve 5 dakika boyunca kaynatılır. Bu karışımın sabah kahvaltısından ve akşam yemeğinden önce içilmesi gerekir. hormonların dengelenmesini sağalar ve kıllanmanın önüne geçer.

Farklı bir yol; yumurtanın sadece akını bir kabın içine alın ve üzerine mısır unu ile şeker ekleyim. Bu karışımı güzelce çırpın, oldukça seri bir şekilde çırpılması gerekir. Bu karışım özellikle yüz bölgesinde var olan kıllar için oldukça etkilidir. Yüz tarafından emilmesi gerekir. Cildin tahriş olmaması adına avuç içi ile hafif şekilde masaj yapılması gerekir. Tüylerden kurtulmak adına 7 gün boyunca 3 ya da 5 seans uygulanması gerekir. Kürün düzenli uygulanması, aksatılmaması doğru şekilde reaksiyon alma adına gereklidir. Bunun içinde atlamamak gerekir. Sert ve ince olmayan kıllar epilasyon yardımı ile ortadan kaldırılır. Yapılan uygulamalarda ilaç tedavisi de uygulanmaktadır. Kıllanmalar genelde 6 ile 18 ay boyunca yapılan tedaviler ile ortadan kaldırılır.

Bu süre zarfında mutlaka yapılan tedavi konusunda dikkatli olmak ve uzmanlar tarafından istenilen şeylerin dikkatli şekilde yapılması gerekir. Bunun içinde tedavinin önemini benimsemek gerekir.