Gebelik Sürecine Etki Eden Hormonlar ve Normal Değer Aralıkları

Gebelikte hormon salınımı artar ve yapılan test sonucu hangi değer aralığında olduğu bize hamileliğin nasıl gittiğini gösterir. HCG ve TSH bu dönemdeki önemli hormonlardır. Bazı durumlarda hormon hapı kullanılabilir.

Gebelik Dönemindeki Hormon Değişimi

Kadın vücudu hormonel açıdan erkeklere kıyasla çok daha farklı ve salınım çeşidi bakımından çok daha fazla sayıda dönemler geçirmektedir. Her bir dönem içerisinde salınan hormonların seviyesi o dönem aralığındaki normal değer aralıkları ile karşılaştırılarak kadınların ne kadar sağlıklı bir dönem geçiriyor olduğunu veya ilerleyen dönemlerde ortaya çıkabilecek herhangi bir problemi daha önceden kestirebilmemizde yardımcı olan etkenlerden biridir.

Kadınların hormon salınımı açısından en önemli dönemlerinden birisi de hiç kuşkusuz ki gebelik dönemidir. Bu dönem içerisinde salgılanan hormonların değeri hamilelik süresinin sağlıklı geçmesinde büyük rol oynar. Bu nedenden dolayı gebe kalmadan önce sağlık kuruluşlarında kan verilerek bazı testlerin yapılması ve hormonların değerinin belirlenmesi tavsiye edilmektedir. Bu sayede eğer düzenli olarak salgılanan hormonlarınızda herhangi bir sıkıntı varsa bu durum önceden tedavi edilebilir ve ileride gebelik döneminde çıkabilecek sıkıntıları en aza indirmiş olabilirsiniz.

Bilindiği üzere kadınların ruhsal yapısı erkeklere oranla çok daha karmaşık olabiliyor. Özellikle kısa zamanlar içerisindeki duygu değişiklikleri bazı zamanlarda gözlere fazlasıyla çarpmaktadır. Bu durumun en temel nedenlerinden birisi bünyedeki hormon salınımındaki değişimlerdir. Hamilelik sürecinde de salınım seviyesinin yüksek olacağı düşünülürse bu dönemde de fazlasıyla duygusal değişimlere rastlanacaktır. Bu nedenle hamile kişiler ve yakınları bu değişimin nasıl gerçekleştiği bilgisinin farkında olmalı ve her zamankinden çok daha fazla toleranslı davranmalıdırlar.

Gebeliğin başlamasıyla birlikte bazı hormonlar çok hızlı bir şekilde yükselmeye başlamaktadır. Bu sayede yapılan testler ile gebelik değeri ölçülmekte ve kişinin hamile olup olmadığına karar verilmektedir. Ancak bazı hormonların kendilerini kanda göstermeleri geç olabilmektedir.

Bu nedenle daha net sonuca varmak için adet kanamalarından 2 gün sonra ölçümlerin gerçekleştirilmesi tavsiye edilir.

Gebelik Dönemindeki Hormon Değerleri Aralığı

Gebelik ile birlikte daha önce vücutta salınımı çok az olan hormonların seviyesi artış gösterebilir. Bazı hormonların değerinde ise hafif oynamalar olmaktadır. Hamilelik sürecinde etkisi yüksek olan her bir hormon iyice tanınmalı ve bu dönem aralığında değerinin kaç olması gerektiği bilinmelidir. Hamilelikte salınımı önem arz eden hormonların bazıları şu şekildedir: TSH, Prolaktin, HCG hormonu, Östrojen, Relaksin, Oksitonin, Progesteron, FSH, LH, E2.

Beta HCG Hormonu

Hamilelik dönemine etkisi yüksektir. Gebe olmayan kişide değeri 0-10 mlU/ml gibi çok düşük olmaktadır. Ancak hamilelik ile birlikte yükselişe geçer. Progesteron hormonunun salınımında yer alır ve böylece düşük yapılmamasını sağlar. Hamile olup olmadığını öğrenmek isteyen kişiler, test sonuçlarını bu hormonun seviyesine göre öğrenmektedir. Kendisini kanın yanı sıra idrarda da göstermektedir. Değer yüksek ise kişi hamiledir.

GEBELİK HAFTASI BETA HCG HORMON DEĞERİ
3. hafta 10 – 50
4. hafta 5 – 425
5. hafta 20 – 7300
6. hafta 1,080 – 56,000
7. – 12. hafta  7,650 – 290,000
13. – 16. hafta  13,300 – 250,000
17. – 24. hafta  4,000 – 165,000
25. – 40. hafta  3,640 – 117,000

 TSH Hormonu

TSH hormonu tiroid bezlerinin nasıl çalıştığını kontrol eder ve salınım seviyesi değişkenlik gösterir. Tiroid bezinin çalışmasını sağlayan TSH, hamilelik döneminin ilk aylarında çok düşük seviyelerde olabilir. Ancak TSH seviyesi sonraki aylarda yükselişe geçmektedir. Doktorlar hamilelik sürecinin nasıl gittiğini kontrol etmek amacıyla TSH hormonu ölçtürürler. Normal değer aralığı ise 0.35-5.50\’dir.

 Diğer Hormonların Gebelikteki Değer Aralıkları

  • Progesteron: 3.34-25.56
  • Prolaktin: 9.7-208.5
  • FSH: 2-10 mIU/ml
  • LH: 2-15 mIU/m
  • E2: 10-35 pg/ml

Hormon Hapı

Gebelik döneminde merak edilen konulardan biri de hormon hapının kullanılmasıdır. Aslında bu tür ilaçların direk hormon hapı olarak adlandırılması yanlıştır. İçerisinde hormonu ihtiva ettirmez ancak vücuda alınınca salınımı arttırıcı etki gösterir. Hormon hapının nasıl ve ne aralıkla kullanılması gerektiğini mutlaka doktorunuza danışmanız gerekir. Ayrıca hormon hapının herhangi bir soruna neden olup olmayacağı da sağlık durumunuza bakılıp doktorunuz tarafından bildirilmelidir.