Aşk Hormonu Oksitosin Görevleri ve Düzenleyen Bitki Kürleri

Oksitosin hormonu beyinde salgılanan bir hormon olmaktadır. Aşk hormonu olarak anılır. Az ya da çok fazla salgılanması kişilerde ciddi sorunların oluşmasına neden olacak bir durumdur.

Aşk Hormonu


Oksitosin 

Hipotalamus tarafından üretilmekte olan ve beynin içerisinde bulunan hipofiz bezi tarafından salgılanmakta olan bir hormondur. Kadınlarda doğum esnasında çok önemli bir rol oynamaktadır. Kadınların oksitosin salgılaması doğum esnasında rahim tarafından meydana gelecek olan kasılmalarını bildirmektedir. Bundan sorumlu olan hormon uterus kaslarını kontraksiyona teşvik edecektir. Ayrıca prostaglandinlerin üretiminde de önemli rol oynamaktadır. Bunun eksik olması oksitosin bazen doğal olarak başlamaması kadınlarda sorunlar olmasına neden olacaktır. Bebeğin doğumu sonucunda oksitosin memeden süt salgılanması konusunda yardımcı olur. Bebeğin gözü emmesi durumunda oksitosin sayesinde süt salgısı gerçekleşecektir. Erkeklerde ise oksitosin daha az önemli olmaktadır. Hareketli spermlerin oluşmasını ve testislerde testosteron üretiminde etkili olacaktır.

Oksitosin hormonu aynı zamanda da insanların davranışlarında da çok etkili olmaktadır. Sosyal etkileşimi kontrol edecek bir durumdur. Bebek ve anne arasında bağ oluşumunu ve gelişimini sağlayacaktır. Bayanların cinsel uyarılmalarını sağlayacaktır.

İnsanların kendilerini güvende hissetmelerine ve kaygı oluşmasında da rol oynayacaktır. Ayrıca stres konusunda da önemli rol oynamaktadır.

Aşk Hormonu Oksitosin Üretimi

Yüksek oranda ya da düşük seviyelerde oksitosin seviyelerinin olması mümkün olmaktadır. Bu durum erkeklerde prostat bezinin büyümesine neden olacak bir durum oluşturur. Oksitosin eksikliği ise emzirmenin zorlaşacağı bir durum olabilir. Oksitosin üretiminin normal seviyelerde olması gerekmektedir. Annenin sütünün tükenmesine neden olabilecek bir durum olacağından doğum sonrasında bebeğin beslenmesi ile ilgili sorunlar oluşabilir. Eksik olması durumunda kişilerde depresyon daha yatkın olduğu görülmektedir.

Araştırmalar gösteriyor ki oksitosinin erkeklerde duygusal olarak sorunların olmasına neden olacaktır. Annelerine bağlı olan erkeklerin yüksek olacakken, düşük olan kişilerin daha çok depresyon ya da stres altında kaldıkları zamanlarda olacaktır. Doğum sonrasında anne ile bebeğin arasında olan bağın kuvvetlenmesini sağlayacaktır. İçe kapanık olan ya da karakter açısından sorun olan kişilerde de oksitosin seviyelerinde düşük olduğu anlaşılmaktadır. Oksitosin kişilerin uyku uyumaları konusunda sevk edecektir. Rahat bir uyku uyumalarını sağlayacaktır.

İbrahim Saraçoğlu Oksitosin Düzenleyen Kür

  • 1 tatlı kaşığı aslanpençesi;
  • 200 gram su.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından önerilen bu şifalı kür için bütün hormon düzenleyici olarak kullanabileceğinizi belirtmektedir. 1 tatlı kaşığı kullanacak olduğunuz dişli aslanpençesi kaynattığınız 200 gram ama klorsuz suyun içerisine atın. 10 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılması gerekmektedir. Daha sonradan soğuması için beklenmelidir. Hafif ılık olması durumunda bu kürü sadece 30 gün boyunca her sabah aç karnına içilmelidir. İçtikten sonra bir şey tüketilmemesi tavsiye edilir. 30 gün her gün düzenli olarak tükettiğiniz bitki kürüne 7 gün boyunca ara vermelisiniz. Bu kür daha sonradan yine 30 gün boyunca devam edilmelidir.

Ahmet Maranki Oksitosin Düzenleyen Kür

  • 1 tatlı kaşığı hayıt tohumu;
  • 200 gram kaynar su.

Ahmet Maranki bu kürü sabahları aç karnına içmenizi tavsiye etmektedir. İçerisine hiçbir şekilde bir katkı maddesi, tatlandırıcı ya da bal ilave etmemeniz gerekmektedir. Şifalı çayları yaparken her zaman kullanacak olduğunuz duyun klorsuz olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Kaynamış suyun içerisine atacak olduğunuz hayıt tuhumu sadece 15 dakika bekletmelisiniz. Hormon eksikliği tedavisinde etkili olacaktır. 15 dakika boyunca bekletin ve için. Kadında hormon eksikliğine bağlı olan bütün hastalıkların tedavisinde kullanılabilir. Gün içerisinde sadece 1 bardak içilmelidir. Her zaman içtiğiniz saatte içmeye özen gösterin.

Hormon Düzenleyici Bitkiler

Omega-3 yağ asidinin hormonların üzerinde çok büyük etkisi olmaktadır. Hormonları dengeleme konusunda önemli bir rol oynayacaktır. Bu nedenle de daha çok balık ve balık yağı tüketmeleri gerekmektedir. Ayrıca ceviz ve zeytinyağında da bu besin aynı şekilde bulunmaktadır.

Meca kökü, turpgillerden olan bir bitki olmaktadır. Hormon üretiminde endokrin sorunlarında çok büyük önemli yer tutacaktır. Oksitosin hormonunun artmasını sağlayacaktır.

Hayıt bitkisinin son derece şifalı olması ile bilinen ve hormonların çalışmasını düzene koyaca olan hipofiz bezinin uyarılmasını sağlayacak bir bitki olmaktadır.

Çemen tohumlarının son derece faydalı olması ile bilinmektedir. Doğal olarak süt hormonunu aktif edecek, kan şekerinin de düzenlenmesi konusunda etkili olacaktır.

Fesleğen hormonların dengesini kurmak amacıyla var olan doğal bir ataptogen olması ile bilinmektedir. Hormonlarında sorun olan kişilerin fesleğen çayı tüketmesi tavsiye edilmektedir.