Adrenal Medulla (İç Bölüm) Hormonları – Böbrek Üstü Bezleri

Diğer adı ile iç bölüm organı hormonları olarak da anılır. Adrenal ve noradrenalin olarak iki ayrı hormonları içerisinde bulundurur. Ayrıca ;Böbrek üstü bezleri

Adrenal Medulla Hormonları nedir?

Adrenal Medulla

Diğer adı ile iç bölüm organı hormonları olarak da anılır. Adrenal ve noradrenalin olarak iki ayrı hormonları içerisinde bulundurur. Birbirleri ile bağlantılı olan adrenalin ve noradrenalin hormonlarının salgılanmakta olduğu böbrek üstü bezlerinin ana bölgesidir.

Adrenalin; vücutta bu hormon kişilerin heyecanlanması, paniklemesi, korkması, sinirlenmesi, üzülmesi, aşırı mutlu olması gibi durumlarda ortaya çıkar. Fakat bunların yanı sıra kullanılan bazı ilaçlar da adrenalin hormonunun yükselmesine, ortaya çıkmasına sebep olur. Adrenalin hormonunun yükselmesi ile birlikte kan basıncı, kan dolaşımı ve kan şekeri de yükselir. Göz bebeklerimiz büyür, kalp atışlarımız hızlanır ve aynı anda damarlarımız genişler. Beynimize ulaşan kan miktarı normalde olduğundan daha fazla olmaya başlar.

Beynimizdeki kan basıncının yükselmesi ile birlikte kanda pıhtılaşma durumu oluşmaya başlar. Bunun etkisiyle birlikte kişi yorgunluğu en alt düzeyde hissetmeye  başlar ve vücudu daha dirençli bir hale gelir.

Bu hormon tüm bunların yanı sıra, tıpta ölen hastaları hayata döndürmek, hastanın kan basıncını arttırmak içinde kullanılır.

Adrenalin Hormonunun Etkileri

  • Bu hormonun etkileri sebebi ile kılcal damarlarımızda daralma görülür.
  • Eğer kişi korkuyor ise cildi sararmaya başlar.
  • Heyecan ve korku gibi durumlarda öncelik olarak hipotalamus uyarılır. Hipotalamus tarafından uyarılan ve üretilmeye başlayan düzenlemeye yarayan faktörlerde hipofiz bezini kontrol altında tutmayı sağlar. Hipofiz bezi ise ACTH üretimi yapar ve adrenalin bezlerini doğrudan kontrol etmeye başlar, düzenler. Bu hormonun neticesinde ise adrenalin salgılanabilir.
  • Adrenalin hormonu glikojenin glikoza dönüşmesini sağlayarak, kanda bulunmakta olan glikoz seviyesini yükseltmeye yarayan etki yapar.
  • Pankreastan insülin ve türevi olan hormonları salgılatmayı sağlayarak, kanımızdaki glikoz seviyesini dengeler. Bu sebepten ötürü vücudumuzdaki pankreas, böbrek üstü beslerimizi ve yanı sıra karaciğerimizi birlikte hareket ettirerek, kandaki glikoz seviyesi oranının yükselmesinde önemli rol oynar.

Noradrenalin; Bu hormonun asıl amacı vücudumuzdaki kılcal damarlarının kasılıp gerilmesini düzene sokmak ve kan basıncında oluşmakta olan yükselmeleri rutine sokmaktır. Noradrenalin hormonu adrenalin hormonu ile birlikte vücutta bulunmakta olan otonom sinir sistemlerinin sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlar.

İlaçların Kullanımı

Adrenalin ve noradrenalin doktorlar tarafından mecbur kalınmadıkça verilmek istenmeyen ilaçlardır. Sağlık sektöründe kişinin kalbinin durması durumunda kullanılır. Bunun dışında, gerekli görüldüğünde doktor kontrolünde adrenalin verilebilir. İlacın ismi yine hormonun ismi olan ‘adrenalin’ idir. Fakat kontrolsüz kullanımında kalbe direk etki ettiği için istenmeyen sağlık sorunlarına sebebiyet verilebilir.