Hormonların Dengede Kalmasını Sağlayan Bitkiler ve Çaylar

Hormonların dengeli şekilde çalışması adına tıbbi tedaviler dışında bitkisel tedavilerde kullanılır. Bitki çayları ve otların düzenli kullanımı fayda sağlayacaktır.

Hormonları Dengede Tutan Bitkiler

Hormonlar insan vücudunun biyolojik anlamda var olan tüm fonksiyonlarını düzene sokmaya yarayan ajanlardır. Bunun yanı sıra bazı kişilerde hormonları üretmekte olan endokrin bezleri belli başlı dengesizliklerin yaşanmasını ortaya çıkartarak gerekli düzeyde çalışma göstermez. Hormonal şekilde oluşan dengesizlikle çoğu zaman fark edilmeden ilerler. İlerleyen zaman içinde istenmeyen belirtiler meydana gelir. Dengesizlikler tıbbi açıdan uzman doktor kontrolünde tedavi altına alınır. Uzmanın verdiği ilaçlar düzenli, gereken dozajlarda ve istenilen zamanlarda içilir. Bu tarz bitkilerin düzenli şekilde kullanılması endokrin bezlerinde meydana gelen işlevi arttırır. Kişiye yaşamsal anlamda besinler sağlar. Bitkiler endokrin sistemi üstünde oldukça olumlu düzeyde etkiler ortaya çıkartır. Bitkiler ve yiyecekler direkt olarak tüketilebileceği gibi çay olarak hazırlandıktan sonra da tüketilebilir. Bitkilerin ve çayların kesinlikle düzenli şekilde tüketilmesi halinde faydalı çözümler sağlanır.

İyi Gelen Bitkiler

Keten Tohumu

Siyah tohumlar lif ve protein açısından oldukça zengindir. Fitoöstrojen olarak adlandırılan Omega- 3 yağını içerir. Özellikle hormon üretimini azaltmak ve arttırmak adına etki sağlar. Ayrıca prostat kanseri teşhisi konulan erkeklerde androjenlerin azalmasını sağlamaktadır. Bağırsakların düzenlenmesi konusunda da destekçidir.

Ahududu Yaprakları

Bitki yaprakları uterus sertleşmesi konusunda sağladığı olumlu faydalarla bilinir. Bu yapraklarla yapılacak olan çay C vitamini açısından zengindir. Kadın ve erkeklerde doğurganlığın artması konusunda fayda sağlar. Çayı düzenli içildiğinde kanama riski ve düşük tehlikesi ortadan kalkar. Ağrılı ve aşırı kanamalı olan adetin düzene girmesi adına birebirdir. Doğum öncesi ve sonrasında oluşabilecek ağrılarında azalmasını sağlar.

Yulaf

Sinirlerin güçlenmesini sağlar, gerginlik durumunu ortadan kaldırır, midedeki sorunları sakinleştirerek sindirimi kolaylaştırır. Hormonların dengede kalmasını sağlayarak merkezi sinir sistemi ile baş eder. Tırnakları, saçları ve cildi güçlendirir.

Maca Kökü

Gece terlemesi, uyku sorunları ve sıcak basmaları tarzında meydana gelen menopoz semptomlarını azaltır. Uzun süreli ve düzenli kullanımı hormonları dengede tutmak ve kişilerin enerjilerini arttırmak için fayda sağlar. Özellikle sabahları içilmesi tavsiye edilir.

Zerdeçal

Endometriozdan kaynaklı ağrıları ve mensturel krampları azaltacak düzeyde anti- inflamatuar etkilere sahiptir. Cildin gençleşmesini ağlarken yaşlanması önleyen etkileri de bulunur. Bu etkileri antioksidan özellikleri ile sağlar.

Etkili Çaylar

Hayıt Otu

Hormonların normalleşmesini sağlayan uterin bir tonik etkisi bulunur. Özellikle kadınlarda özgü hormon sorunlarının meydana gelmesinde kullanılmalıdır. Düzensiz adet döngüsü, ağrılı adet dönemi, menopoz, doğum kontrolü ve PMS dönemlerin hazırlanacak olan çayının düzenli içilmesi gerekir.

  • 1 tatlı kaşığı hayıt otu
  • 1 bardak su

Hayıt otunun üzerine direk olarak sıcak su eklenir ve 10 dakika bekletilir. Süzülen içecek gün içinde 3 defa içilir.

Kırmızı Yonca

Spazm sorunları konusunda kadınlarda tonik görevi görür. Kadınlarda sıcak basması ve menopoz meydana getirdiği genel belirtileri tedavi altına almak adına kullanılır. Bitki içinde bulunan etkiler östrojen düzeylerini dengeleme konusunda fayda sağlar. Adet döngüsünün düzene sokulması adına da gereklidir.

  • 1 tatlı kaşığı kırmızı yonca
  • 1 bardak su

Kırmızı yonca üzerine direk olarak sıcak su eklemesi yapılır ve 5 dakika bekletilir. Süzülen içecek gün içinde 3 defa içilir.

Civanperçemi

Kadınlarda ağrı kanama durumlarında oluşan spazmı ya da ağrılı dönemleri rahatlatmak için kullanılır.

  • 1 tatlı kaşığı civan perçemi
  • 1 bardak su

Civan perçemi üzerine direk olarak sıcak su eklemesi yapılmalıdır. Bu şekilde 5 dakika bekletilir. Süzülen içecek günde 2 defa içilir.

Aslan Pençesi

Cinsel anlamda çalışan hormonların dengelemesi adına gereklidir. Bunun dışından adet döneminde çalışan hormonlarında dengelenmesini sağlar. Anti- inflamatuar, diüretik ve büzücü etkileri bulunur.

  • 1 çay kaşığı aslan pençesi
  • 1,5 bardak sıcak su

Sıcak suyun içine eklenen aslan pençesi 10 dakika demlenmesi için bekletilir ve ardından süzülerek içilir.

Sığır Kuyruğu

Adet döngüsünde oluşabilen gecikmeleri düzene sokar. Rahatlatıcı düzeyde tonik etkisi sağlar. Ayrıca menopozal semptomlarının hafifletilmesi açısından gereklidir. Sinir sistemi konusunda, üreme kaygıları konusunda ve endişe hissiyatlarının yok edilmesi açısından gümde 2 defa içilir.

  • 1 yemek kaşığı sığır kuyruğu
  • 2 su bardağı içme suyu

İçme suyu sığır otunun üzerine kaynar şekilde dökülür. Ardından ağzı kapatılır ve 10 dakika faydaların suya geçmesi için bekletilir. Süzülen içecek bekletilmeden içilmesi gerekir.